fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda napisał list do prezydenta Izraela w sprawie ataku na ambasadora M. Magierowskiego

Prezydent Andrzej Duda napisał list do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina ws. ataku na ambasadora RP w Tel Awiwie. Prezydent Polski wskazał, że z największym zaniepokojeniem przyjął wiadomość o ataku na Marka Magierowskiego.

Najwyższego Przedstawiciela RP w Państwie Izrael znieważono słowem i czynem przed siedzibą polskiej placówki dyplomatycznej – czytamy w liście.

Akt ten jest odbierany jako wyraz uprzedzeń i wrogości wobec naszego państwa i narodu – podkreślił polski prezydent Andrzej Duda.

Stanowczo nie godzimy się na szowinizm i nienawiść na tle narodowościowym; takie postawy muszą być piętnowane – liczę, że władze Izraela wyjaśnią i sprawiedliwie ocenią ten incydent – napisał prezydent RP.

List ma podwójne znaczenie: wyraz zaniepokojenia i przekonania, że dzięki dobrym relacjom przewódców uda się trudne problemy przezwyciężyć – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP.

– Jakie są problemy? Wydaje się, że ten atak należy traktować nie jako przypadkowe działanie osoby niezrównoważonej, jakiegoś wariata, tylko jako echo antypolonizmu, który w okresie kryzysu w naszych stosunkach w ostatnich dwóch latach został nasilony. Antypolonizmem posługiwano się jako kartą polityczną. Gdyby pewne środowiska izraelskie nie sięgały po antypolskie uprzedzenia, brak wiedzy niektórych grup społeczeństwa izraelskiego na temat tego, jaki był faktyczny przebieg okupacji niemieckiej na naszych ziemiach, to do takiego ataku by nie doszło – wskazał prof. Andrzej Zybertowicz.

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed polską placówką dyplomatyczną.

Wezwana przez polski MSZ ambasador Izraela Anna Azari wyraziła ubolewanie, deklarując pomoc władz izraelskich w wyjaśnieniu incydentu.

Izraelska prokuratura postawiła mężczyźnie, który zaatakował Magierowskiego, zarzuty napaści i gróźb karalnych. Grozi za to do 5 lat więzienia.

RIRM

drukuj