fot. https://twitter.com/MorawieckiM

Wielka Brytania i Polska mówią solidarnym głosem w sprawie Ukrainy

Premier Wielkiej Brytanii przybył z wizytą do Polski. W Warszawie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Premier Boris Johnson odwiedził także 1. Warszawską Brygadę Pancerną, w której stacjonują brytyjscy żołnierze.

Wizyta premiera Borisa Johnsona w Warszawie to element ofensywy dyplomatycznej, którą Wielka Brytania, podobnie jak Polska, prowadzi w obliczu możliwej inwazji Rosji na Ukrainę.

– Jest rzeczywiście między nami ogromne zrozumienie co do napięć, które się dzieją na wschodniej flance NATO – mówił premier Mateusz Morawiecki tuż po spotkaniu z brytyjskim przywódcą.

https://twitter.com/PremierRP/status/1491773315178020871

Polska i Wielka Brytania ściśle współpracują, by uniknąć eskalacji konfliktu na granicy rosyjsko-ukraińskiej – zaznaczył premier Wielkiej Brytanii, Boris Johsnon.

– Polska ma kluczową rolę w naszym zbiorowym europejskim bezpieczeństwie. Sto ostatnich lat pokazało nam, że jeśli Polsce grozi agresja, jeżeli zagrożone są polskie granice, to tak naprawdę groźba dotyczy nas wszystkich – powiedział Boris Johnson.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował m.in. do Niemiec, by jak najszybciej oświadczyły, że rosyjsko-niemiecki gazociąg Nord Stream 2 nie będzie służył do politycznego i energetycznego szantażu ze strony Moskwy.

– Słowo „Zachód” to nie może być tylko określenie kierunku geograficznego. Słowo „Zachód” to jednocześnie idea utrzymania pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa. Czas, aby świat, zachód Europy wyrwał się z geopolitycznej drzemki – zaakcentował Mateusz Morawiecki.

Cały czas Polska i Wielka Brytania prowadzą rozmowy z członkami NATO oraz z szefem Sojuszu, Jensem Stoltenbergiem, by skłonić Władimira Putina do wycofania swoich wojsk spod ukraińskiej granicy.

– Polska i Wielka Brytania nie zaakceptują świata, w którym wielki sąsiad może nękać albo atakować innego sąsiada. Nie zaakceptujemy, bo każdy naród ma prawo wybrać tego, kto nim rządzi, do jakiej organizacji międzynarodowej chce wstąpić. Jesteśmy członkami NATO i nie będziemy przyjmować jakichkolwiek kompromisów wobec podstawowych zasad – oznajmił premier Wielkiej Brytanii.

W ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO w ostatnich dniach do Polski przybyło 1700 amerykańskich żołnierzy, a dziś dotarło 350 żołnierzy z Wielkiej Brytanii. Premier Boris Johnson spotkał się dziś nie tylko z premierem Mateuszem Morawieckim, ale także z prezydentem Andrzejem Dudą. Wizyta premiera Wielkiej Brytanii w Warszawie pokazuje, że Polska pełni istotną rolę w NATO – podkreślił dr Marcin Sienkiewicz, politolog.

– Wizyta pokazuje zbieżność percepcji Londynu i Warszawy, a także Kijowa, jeśli chodzi o zagrożenia dla Sojuszu i naszego regionu – ocenił dr Marcin Sienkiewicz.

Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii podczas dzisiejszego spotkania odwiedzili wspólnie 1. Warszawską Brygadę Pancerną, w której stacjonują brytyjscy żołnierze.

https://twitter.com/MorawieckiM/status/1491802819329859591

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl