PiS ostrzega przed wzrostem cen energii od lipca

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości alarmują, że od lipca bieżącego roku może nastąpić drastyczny wzrost cen energii. Ma to związek z końcem obowiązywania tarczy energetycznej, wprowadzonej przez rząd Mateusza Morawieckiego.

Z końcem czerwca przestanie obowiązywać tarcza energetyczna. Ministerstwo klimatu zapowiedziało już, że mrożenie cen w obecnej formie nie będzie kontynuowane.

Zamiast tego wprowadzony ma zostać pakiet pomocowy skierowany m.in. do samotnie żyjących emerytów czy wielodzietnych rodzin o niskich dochodach.

Poseł Paweł Sałek z PiS wskazał jednak na konferencji, że mimo upływu czasu rząd nie przedstawia żadnych konkretnych pomysłów wsparcia Polaków.

Ponadto – jak dodał parlamentarzysta – gabinet Donalda Tuska realizuje unijną politykę klimatyczną, która spowoduje znaczne podwyżki rachunków za energię.

– W minionym tygodniu rząd „Koalicji 13 grudnia” zdecydował, żeby wstrzymać się od głosu na Radzie Unii Europejskiej przy przyjmowaniu tzw. dyrektywy budynkowej. W zasadzie powinniśmy tę dyrektywę nazywać związaną z efektywnością energetyczną i świadectwami energetycznymi budynków. Druga bardzo ważna sprawa, która też czasami umyka w debacie medialnej, to jest tzw. ETS 2, czyli handel uprawnieniami do emisji dla gospodarstw domowych, bo takie zapisy w najbliższym czasie już będą funkcjonować. Od lipca roku 2027 już może nastąpić drastyczny wzrost cen za – ogólnie mówiąc – energię – wyjaśnił Paweł Sałek.

https://twitter.com/pisorgpl/status/1780174573310267833

Zdaniem ekonomistów podwyżka cen energii najbardziej dotknie najmniejszych odbiorców.

Prognozy Narodowego Banku Polskiego pokazują, że może to spowodować także wzrost inflacji do około ośmiu procent.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl