fot. https://twitter.com/NatConTalk

Władze Brukseli przerwały Konferencję Narodowego Konserwatyzmu

Brukselska policja przerwała we wtorek konferencję NatCon organizowaną przez europejskie środowiska narodowo-konserwatywne, na której mieli wystąpić m.in. premier Węgier Viktor Orban, były premier RP Mateusz Morawiecki, kandydat na prezydenta Francji Eric Zemmour i ks. kard. Gerhard Mueller.

Około godziny 13.00 przed lokalem, gdzie od kilku godzin trwało wydarzenie, pojawiła się policja. Decyzję o przerwaniu wydarzenia wydał Emir Kir, burmistrz dzielnicy Sainte-Josse-ten-Noode, na której terenie odbywało się sympozjum. Argumentował on, że zrobił to w celu ochrony „bezpieczeństwa publicznego”, i zadeklarował, że „skrajna prawica nie jest tu mile widziana”.

Policja dostarczyła organizatorom nakaz przerwania wydarzenia w momencie, gdy na scenie przemawiał brytyjski polityk Nigel Farage, główny „sprawca” Brexitu.

„Wiedziałem, że nie będę mile widziany w Brukseli. Jedno miejsce wycofało się z goszczenia konferencji – ok. Jednak wycofanie się dwóch obiektów jest absolutnie oburzające. Być może wiecie, że do lokalu, który nas w końcu przyjął, wydzwania tutejszy burmistrz i wysyła policję, żeby zamknęła tę konferencję” – powiedział były europoseł.

„Powiedzieli tunezyjskiemu właścicielowi (lokalu), który wierzy w wolność słowa, że jeśli konferencja się odbędzie, to on zbankrutuje. Właśnie z tym się mierzymy” – dodał Farage.

Organizatorzy w wydanym oświadczeniu zapowiedzieli, że będą dążyli do uchylenia decyzji burmistrza na drodze sądowej, ponieważ „nie ma żadnych zakłóceń porządku publicznego ani podstaw do zamknięcia zgromadzenia”.

Konferencja Narodowego Konserwatyzmu jest organizowana od 2019 r. przez holenderską Fundację Edmunda Burke’a i jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego środowiska na świecie. W poprzednich edycjach brali udział m.in. obecna premier Włoch Giorgia Meloni i gubernator Florydy Ron DeSantis. W tym roku współorganizatorami kongresu w Brukseli są m.in. węgierskie Kolegium Macieja Korwina i Instytut Herzla z Jerozolimy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl