MSWiA negocjuje z Lockheed Martin ws. zakupu helikopterów dla policji. Procedurę ewentualnego kupna kwestionuje Airbus Heleicopters

Airbus Heleicopters walczy o zamówienie na dwa helikoptery dla polskiej policji. MSWiA prowadzi negocjacje z przedstawicielami amerykańskiego koncernu Lockheed Martin. Chodzi o maszynę produkowaną w Mielcu.

Francuski Airbus kwestionuje jednak tryb wyboru maszyny z wolnej ręki. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, koncern skierował sprawę do Krajowej Izby Odwoławczej oraz KE. Producent twierdzi, że procedura zakupu może być niesprawiedliwa.

Koncern miał pierwszy złożyć swoją ofertę. Nie został jednak zaproszony do złożenia zamówienia. Teraz chce, aby został przeprowadzony przetarg.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, zwraca uwagę, że każde państwo (w kwestiach istotnych dla bezpieczeństwa) może odstąpić od prawa zamówień publicznych.

– Wszystkie państwa, a przynajmniej większość z Unii Europejskiej, bardzo ochoczo z tego korzystają. Od nas chcieliby, żebyśmy stosowali prawo zamówień publicznych. Po pierwsze – podraża to koszt zakupu, bo procedura jest skomplikowana, a po drugie – nigdy nie wiemy, kto wygra. MSWiA, w moim przekonaniu, słusznie zdecydowało, że z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i gospodarki, jest to optymalne rozwiązanie, bo przecież Black Hawki są produkowane w Polsce – podkreśla Michał Jach.

Media zwracają uwagę, że jest o co walczyć. Firma, która dostarczy maszyny policji, w najbliższych latach może liczyć na realizację większego kontraktu dla wojska.

Airbus Heleicopters miał dostarczyć 50 maszyn typu Caracal. Rząd zakończył jednak negocjacje ze względu na zbyt słaby offset. Koncern złożył w ubiegłym roku wniosek do Trybunału Arbitrażowego.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl