fot. flickr.com

Policja: W ciągu ostatniej doby doszło do 119 wypadków, w których zmarło 7 osób

W ciągu pierwszej doby wakacji doszło do 119 wypadków, życie straciło 7 osób a 152 odniosły obrażenia – powiedział w sobotę PAP podkom. Dawid Marciniak z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji. Zapewnił, że policjanci zrobią wszystko, aby wypadków było jak najmniej.

Podkom. Dawid Marciniak podkreślił, że mówiąc o liczbach wypadków „zawsze mówimy o konkretnych ludziach, którzy odnieśli rany, którzy zginęli, w związku z tym zawsze to jest ludzki dramat”.

Natomiast oczywiście robimy wszystko co w naszej mocy, żeby tych wypadków było jak najmniej” – zaznaczył.

Podkom. Dawid Marciniak tłumaczył, że czas wakacyjny jest dla policjantów okresem szczególnej pracy.

Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni – zwłaszcza teraz, na początku wakacji” – mówił podkomisarz.

Jak dodał, policjanci patrolują drogi i są obecni na głównych ciągach komunikacyjnych, takich jak autostrady czy drogi ekspresowe. Rzecznik podkreślił, że w przypadku zatoru na drogach policjanci będą robili wszystko, żeby jak najszybciej przywrócić drożność lub zorganizować objazdy.

Podkom. Dawid Marciniak przypomniał, że z początkiem wakacji policja rozpoczęła akcję pod nazwą „Bezpieczne wakacje”, która potrwa do 2 września. W ramach akcji oprócz wzmożonych kontroli na drogach, wzmocnione zostaną patrole w miejscowościach wypoczynkowych. Funkcjonariusze będą kontrolować szczególnie kierowców samochodów osobowych. W przypadku wyjazdów zorganizowanych kontrolom będą poddawane autokary i prowadzący je kierowcy.

Zdaniem podkomisarza, warto wejść na stronę Komendy Głównej Policji „policja.pl”, gdzie w zakładce „Bezpieczne wakacje na drodze!” znajdują się informacje dotyczące ruchu drogowego oraz załącznik z wykazem miejsc z całego kraju, w których można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia kontroli autokarów i ich kierowców [zobacz]. 

Jesteśmy do państwa dyspozycji” – zapewnił dodając, że oprócz stałych punktów umożliwiających kontrolę pojazdu można w tej sprawie skontaktować się także z najbliższą jednostką policji.

Podkom. Dawid Marciniak uważa, że z prośbą o kontrolę pojazdu najlepiej zwrócić się do policjantów kilka dni przed wyjazdem.

Proszę pamiętać, że nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić od ręki. Oczywiście postaramy się pomóc, ale nie zawsze jest to możliwe od ręki, warto kilka dni wcześniej się umówić” – dodał.

Podkomisarz przypomniał, że kierowcy przed wyruszeniem w drogę mogą sprawdzić w jednostce policji swój poziom trzeźwości.

W każdej jednostce policji są urządzenia do badania trzeźwości” – mówił.

O badanie trzeźwości można poprosić także policjantów w radiowozach.

Może nie wszystkie pojazdy patrolowe, ale wszystkie pojazdy ruchu drogowego na pewno takie urządzenia do badania trzeźwości mają” – tłumaczył podkomisarz.

Rzecznik zaznaczył, że badanie jest „absolutnie bezpłatne i anonimowe”.

Każdy naprawdę może podejść, poprosić o taką kontrolę – bardzo nam też na tym zależy, bo chodzi nam o to, żebyście państwo mogli bezpiecznie do domu dotrzeć” – mówił podkom. Dawid Marciniak.

Prosił także kierowców o rozwagę w czasie jazdy i robienie przerw w prowadzeniu pojazdu, żeby auto odpoczęło, żebyśmy my odpoczęli, „rozprostowali kości” i dzieci żeby sobie chwilę pobiegały (…), żeby rozładować pewne napięcie, zmęczenie.

Podkom. Dawid Marciniak zwrócił się również z prośbą do osób korzystających z kąpielisk o rozwagę i wybieranie miejsc specjalnie w tym celu wyznaczonych.

Nawet jeżeli nie jest to kąpielisko z ratownikiem, to jeżeli jest to kąpielisko wyznaczone, to wiadomo, że ktoś to kąpielisko sprawdził” – tłumaczył rzecznik.

Według niego „absolutnie niedopuszczalnym jest łączenie wypoczynku nad wodą ze spożywaniem alkoholu”.

Kiedy łączymy alkohol z wysoką temperaturą (…) okazuje się, że nasza motoryka, nasz refleks, nasz błędnik, one są przez alkohol i te warunki upośledzone. Może się okazać, że w teoretycznie banalnej sytuacji nawet świetny pływak sobie nie poradzi” – wyjaśnił rzecznik.

Jak dodał, należy także pilnować bezpieczeństwa dzieci nad wodą oraz zwracać uwagę na rzeczy, które ze sobą zabraliśmy, aby uchronić się przed ewentualną kradzieżą.

My oczywiście będziemy też kontrolować te miejsca kąpielisk” – zapewnił podkom. Dawid Marciniak.

PAP/RIRM

drukuj