fot. https://twitter.com/ITS_waw_pl

Wspólna akcja KGP i ITS; za darmo będzie można sprawdzić stan oświetlenia pojazdów

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego rozpoczęły kolejną odsłonę kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. W jej trakcie kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia swoich pojazdów.

W miniony czwartek przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie odbyła się wspólna konferencja Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji z Instytutem Transportu Samochodowego. Dotyczyła kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów.

„Jest to kampania edukacyjno-informacyjna, w ramach której kierowcy bezpłatnie na terenie całego kraju mogą weryfikować stan oświetlenia swoich pojazdów na wybranych stacjach kontroli pojazdów, które funkcjonują pod patronatem ITS” – powiedział rzecznik Instytut Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński.

Rzecznik ITS zaznaczył, że stan techniczny świateł w samochodach poruszających się na polskich drogach w opinii ITS „budzi szereg zastrzeżeń”.

„Nasze badania wskazują, że tylko kilka procent pojazdów poruszających się po polskich drogach ma dobrze ustawione oba światła, a utwierdzają nas w tym przekonaniu poprzednie edycje tej kampanii >>Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo<<„ – podkreślił.

„Co ważne, potwierdzają to również statystyki, z których wynika, że aż cztery z dziesięciu głównych przyczyn negatywnych wyników badań dotyczą właśnie oświetlenia” – przekazał.

Dodał przy tym, że o światła w pojazdach kierowcy powinni dbać przez cały rok.

„Jest to istotne szczególnie teraz w porze jesienno-zimowej, gdy dłużej podróżujemy po zmroku w utrudnionych warunkach atmosferycznych” – zaznaczył.

Z kolei kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podczas konferencji przekazał, że udział nieprawidłowo ustawionych lub uszkodzonych świateł w zdarzeniach drogowych w tym roku to ponad 4 tysiące przypadków.

„Znaczenie tych świateł jest największe w porze jesienno-zimowej i to ma znaczenie nie tylko dla nas samych, dla naszej widoczności, ale również dla tych osób, które poruszają się po polskich drogach m.in. dla pieszych” – powiedział policjant.

„Przypomnę, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w okresie jesienno-zimowym stanowią bardzo duży udział w wypadkach drogowych i oni mogą popełnić błąd, chociażby nie zakładając elementów odblaskowych, na co zwracamy uwagę, żeby takie sytuacje się nie zdarzały. Ale jedyną szansą do tego, że nie zaistnieje zdarzenie drogowe jest prawidłowe oświetlenie, bo już z kilkudziesięciu metrów pieszy zostanie przez nas zauważony” – tłumaczył komisarz.

Przekazał również, że policjanci podczas kontroli drogowych będą zwracać uwagę na to, jakim problemem jest kwestia ustawienia świateł.

„Przed nami Wszystkich Świętych, czas wyjazdów Polaków do rodzin na bardzo dużych dystansach. Będzie to jednym z priorytetów, żeby sprawdzać stan techniczny pojazdów pod kątem oświetlenia” – podał.

Podczas inauguracji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” przekazano, że w dniach 23 października, 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia kierowcy będą mieli możliwość darmowego sprawdzenia świateł pojazdów.

Dokładna lista stacji kontroli pojazdów biorących udział w kampanii znajduje się na stronach internetowych organizatorów: policja.pl oraz its.waw.pl, na stronach partnerów wydarzenia, tj. na stronie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Polskiego Związku Motorowego oraz na stronie Przemysłowego Instytutu Motoryzacji, a także na stronach internetowych firm: Screen Network i Yanosik.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl