Bruksela walczy ze zmianami klimatycznymi kosztem zwykłych ludzi

Zgodnie z pakietem „Fit for 55” od 2027 roku będziemy musieli zrezygnować nie tylko z pieców na węgiel, ale i z pieców gazowych. Po 2035 roku nie kupimy już samochodów spalinowych. Bruksela chce walczyć ze zmianami klimatycznymi kosztem zwykłych ludzi.

Parlament Europejski zajmował się wczoraj raportem Petera Liese z Europejskiej Partii Ludowej w sprawie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/climate-change/reform-eu-ets/. Zakłada on między innymi rozszerzenie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) na transport morski, drogowy i budynki. Oznacza to nakładanie  na te obszary dodatkowych opłat. Niespodziewanie, bo aż trzy projekty zapisane w raporcie  zostały odrzucone.

Autor projektu namawiał posłów, aby nie skreślali tych propozycji.

– Proszę o przekazanie prac do komisji. Proszę, nie zabijajcie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) – mówił Peter Liese z Europejskiej Partii Ludowej.

Ostatecznie raport Petera Liese, który jest częścią programu „Fit for 55”, ponownie trafi do komisji ochrony środowiska. Przeciw trzem projektom raportu głosowali socjaliści, którzy uznali te rozwiązania za mało radykalne. Z zupełnie innego powodu przeciw byli Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

– To pokazuje przede wszystkim, że pakiet jest niegotowy, że nie widzi wojny, że nie widzi pandemii. To sygnał dla Europejczyków, żeby rozmawiali ze swoimi rządami, by naprawdę i na poważnie popatrzyli na ich życie – zauważyła  Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jednak zapędy  Komisji Europejskiej w sprawie polityki klimatycznej się nie zatrzymują. Według ekspertów Banku Pekao za wprowadzenie w życie zapisów pakietu „Fit for 55” każdy Polak zapłaci średnio 64 tys. złotych. To szaleństwo, alarmuje dr inż. Bogdan Sedler.

– To powinno być rozpatrywane indywidualnie w stosunku do każdego kraju, jaki ma miks energetyczny, ile zużywa paliw kopalnych i jak silną ma gospodarkę i czy go na to stać – ocenił Bogdan Sedler.

Pakiet „Fit for 55” odkrywa kolejne karty. Od 2027 roku w nowych domach nie będzie można montować pieców gazowych i na węgiel. To zabieranie Polakom stabilnych źródeł ciepła, wskazuje Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

– Nie każdy może mieć panel fotowoltaiczny, nie każdy może mieć pompę ciepła. To jest nie tylko koszt, bo to też są możliwości, jakie są związane z funkcjonowaniem sieci, z obciążeniem dla sektora energetycznego. Propozycje w „Fit for 55” są oderwane od rzeczywistości – akcentował Jacek Ozdoba.  

Od 2029 roku, czyli za siedem lat ma, obowiązywać nakaz montowania instalacji fotowoltaicznych na wszystkich budynkach. Zarówno fotowoltaika, jak i pompy ciepła, do instalacji których zmusza Bruksela, to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Komisja Europejska chce pozbawić nas środków do życia, zauważa Michał Urbaniak, poseł Konfederacji.

– Im człowiek będzie miał mniej pieniędzy, tym mniej będzie zajmował się innymi, publicznymi sprawami niż tylko zarabianiem na swoje utrzymanie – ocenił Michał Urbaniak.

Parlament Europejski poparł propozycje Komisji Europejskiej, aby w 2035 roku wyeliminować z dróg auta spalinowe.  Jeśli Rada Europejska zatwierdzi przepisy, za 13 lat nie kupimy już nowego samochodu osobowego oraz lekkiego „dostawczaka” z silnikiem na benzynę lub olej napędowy.

– Nawet sytuacja na Ukrainie nie otworzyła oczu politykom wielu państw europejskich. Przyjmowanie co raz to nowszych pomysłów będzie dalej trwało – powiedział prof. Wojciech Piontek.   

Okazuje się, że nawet w Krajowym Planie Odbudowy Komisja Europejska narzuca swoje cele klimatyczne. W ramach zachęcania do aut zeroemisyjnych polski rząd będzie musiał nakładać podatki na samochody spalinowe.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl