Premier Szydło rozmawiała z prezydentem Francji

Premier Beata Szydło na marginesie szczytu Unii Europejskiej w Brukseli spotkała się z prezydentem Francji Francoisem Hollande’em. „Zgodziliśmy się, że trzeba uspokoić sytuację” – powiedziała szefowa rządu. To była dobra rozmowa – oceniła.

„Spotkałam się z prezydentem Hollande’em. Rozmawialiśmy. Polsce bardzo zależy na dobrych relacjach z Francją. To jest dla nas bardzo ważny partner” – powiedziała premier w piątek na konferencji prasowej, po zakończeniu szczytu UE w Brukseli.

„Oboje zgodziliśmy się, że sytuację trzeba uspokoić. To była dobra rozmowa” – dodała premier Szydło.

Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów ws. śmigłowców H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy – rozpoczęte we wrześniu 2015 r. – za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. Podpisanie umowy offsetowej było warunkiem zawarcia kontraktu na śmigłowce.

Na 13 października – w ramach polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych – była planowana wizyta prezydenta Francji w Warszawie. Pałac Elizejski podał, że w związku z fiaskiem rozmów w sprawie śmigłowców prezydenta Hollande odłożył tę wizytę.

PAP/RIRM

drukuj