fot. PAP Marian Zubrzycki

Prezydent Polski o członkostwie w UE: Jesteśmy w absolutnej awangardzie tych, którzy wykorzystali tę szansę najlepiej

Polska jest w „absolutnej awangardzie”, jeśli chodzi o najlepsze wykorzystanie szans płynących z członkostwa w Unii, a stało się tak m.in. dzięki samorządowcom; dziękuję za każde dobrze wydane euro – powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek, w Dniu Samorządu Terytorialnego.

Podczas spotkania z mieszkańcami Turka (Wielkopolskie) Andrzej Duda podkreślił „wielkie zasługi”, które w ciągu ostatnich 30 lat polski samorząd terytorialny miał dla rozwoju Polski.

„Właśnie w działalności samorządu (…) widać znakomicie z jednej strony ciężką pracę i troskę, z drugiej – widać też ten efekt synergii, postawy patriotycznej” – zaznaczył.

https://x.com/prezydentpl/status/1795078375079309640

W swoim przemówieniu prezydent nawiązał do 20-lecia Polski w Unii, wskazując, że wraz z naszym krajem swoją „europejską podróż” rozpoczęły też inne państwa.

„Ale kiedy przejedziemy się po tych krajach to widać, że rozwój nie jest wszędzie taki sam, poziom życia nie jest wszędzie taki sam. Nie wszędzie jest jednakowo. Dlaczego? Bo to jest właśnie zasługa ludzi” – wskazywał.

Według prezydenta „prawda jest taka – mniej więcej wszyscy dostali jednakowe szanse, mniej więcej wszyscy dostali jednakowe środki, (….) jednym udało się lepiej, drugim gorzej”.

„My – w obiektywnej ocenie wszystkich tych, którzy oglądają nas z zewnątrz – jesteśmy w absolutnej awangardzie tych, którzy wykorzystali tę szansę najlepiej” – ocenił, podkreślając, że ten sukces to m.in. zasługa samorządowców.

„Dziękuję z całego serca za każde dobrze wydane euro, za każdą wydaną złotówkę. Dziękuje za każdą drogę, która powstała, za każdą szkołę, za każdą przeprowadzoną modernizację, za każdą położoną kostkę brukową” – wyliczał szef państwa polskiego.

Prezydent podkreślał przy tym, że „wszyscy w samorządzie”, „niezależnie od barw politycznych”, mówią o tym, że jego jednostki nigdy wcześniej nie dostały tak dużych pieniędzy jak w ciągu ostatnich dziewięciu lat.

„Jesteśmy tak daleko, że myślę, że mogliśmy tylko marzyć te 30 lat temu, że będziemy mieli taki poziom życia w stosunku do Europy Zachodniej, jaki mamy dzisiaj. Ale jeszcze cały czas nie jest u nas tak dobrze, jak tam. Czemu? M.in. dlatego, że brakuje nam wielkiej infrastruktury, tej, z którą samorządy sobie nie poradzą” – wskazywał, podkreślając, że chodzi o „największe inwestycje, które mają charakter „strategiczno-rozwojowy”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl