Prezydent chce, by Polska była aktywnym gospodarzem szczytu NATO

Prezydent Andrzej Duda założył, że Polska ma być aktywnym gospodarzem szczytu NATO – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Polityk dodał, że w tym celu szef polskiego państwa przeprowadził bezprecedensową akcję dyplomatyczną.

Minister Krzysztof Szczerski na konferencji prasowej wskazał, że zbliżający się szczyt NATO w Warszawie jest jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych w Polsce, jak również w wymiarze globalnym. Oczekujemy, że szczyt zakończy się sukcesem – dodał.

– Parametry tego sukcesu wyznaczył pan prezydent Andrzej Duda ponad rok temu, gdy po raz pierwszy spotkał się ze sekretarzem generalnym Stoltenbergiem. Wtedy pan prezydent-elekt powiedział sekretarzowi generalnemu, że liczy, iż szczyt NATO w Warszawie będzie miał trzy cechy.

– Po pierwsze, że będzie to szczyt decyzyjny, po drugie, że będzie to szczyt uniwersalny, pokazujący jedność NATO, i po trzecie, że będzie to szczyt patrzący w przyszłość, tzn. wyznaczający kierunki dalszej ewolucji sojuszu. Dla ewolucji kluczem jest powrót do rdzenia zadań NATO, czyli do kolektywnej obrony i gwarancji bezpieczeństwa dla państw członkowskich Sojuszu – powiedział Krzysztof Szczerski.

Warszawski szczyt NATO rozpocznie się już za dwa dni. Ma w nim wziąć udział 18 prezydentów, 21 premierów, 41 szefów dyplomacji i 39 ministrów obrony.

Ogółem akredytowało się ponad 2000 delegatów i tylu dziennikarzy. Spodziewane jest m.in. potwierdzenie i uszczegółowienie decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO przez wysuniętą wzmocnioną obecność wojsk.

RIRM

drukuj