fot. Marek Borawski KPRP

Prezydent Słowacji z wizytą w Polsce

Na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy wizytę w Polsce składa dziś Prezydent Republiki Słowackiej Zuzana Čaputová. „To okazja do podsumowania ostatnich pięciu lat bliskiej współpracy między naszymi krajami” – powiedział szef państwa polskiego.

Wizyta prezydent Słowacji ma charakter pożegnalny, za dwa miesiące Zuzana Čaputova zakończy pięcioletnią prezydenturę.

„To okazja do podsumowania pięciu lat wspólnej pracy dla naszych krajów i budowania bezpieczeństwa w naszej części Europy i świata, a z drugiej strony umacniania gospodarczej prosperity, co w tak ogromnym stopniu – mimo wielu trudności – nam się udawało. Dziękuję Pani Prezydent z całego serca za to, że od pierwszych dni swojej prezydentury podkreśliła wagę naszych relacji. Wizyta w Polsce była jedną z pierwszych wizyt po objęciu urzędu Prezydenta Słowacji” – podkreślił Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej.

 
Jak zaznaczył Andrzej Duda, „Pani Prezydent od samego początku pokazała, że budowanie dobrosąsiedzkich relacji pomiędzy naszymi krajami, a także tych związków, w których nasze kraje pozostają czyli wszystkich for współpracy międzynarodowej, w których uczestniczymy jest dla niej ważne i będzie to pielęgnowała”.

„Mówię tu o współpracy w ramach Unii Europejskiej i NATO, czyli w ramach najważniejszych międzynarodowych organizacji, w jakich jesteśmy, ale także o współpracy w mniejszych formatach, jak współpraca w ramach Trójmorza czy Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz zupełnie regionalnych, jak współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej” – powiedział Prezydent RP.

Andrzej Duda przypomniał, że prezydentura Zuzany Čaputovej przypadła na trudne czasy: najpierw z powodu pandemii koronawirusa, potem z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„Chcę podkreślić, że zawsze, w najtrudniejszych sytuacjach, Pani Prezydent była otwarta na współpracę i działaliśmy ramię w ramię. Nie było pomiędzy nami żadnych nieporozumień i zawsze miałem pełne poczucie, że mogę na Panią Prezydent liczyć, także w tych trudnych momentach, które przeszliśmy. Jestem za to Pani Prezydent ogromnie wdzięczny” – dodał.

Wizyta Zuzany Čaputovej rozpoczęła się od oficjalnego powitania przez Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Następnie Prezydenci Polski i Słowacji przeprowadzili rozmowy w „w cztery oczy”.

 
https://twitter.com/RadioMaryja/status/1780228222745006387

prezydent.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl