fot. Autorstwa Nieznany nieznany, kolor: old photos in color - T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29744046

Polacy upamiętnili postać pułkownika Witolda Pileckiego

W całej Polsce zapalano symboliczne znicze, by przypomnieć o postaci pułkownika Witolda Pileckiego w rocznicę jego śmierci. Do młodych, którzy tego dnia pielgrzymowali na Jasną Górę, trafiła książka, po którą sięgał bohater polskiego podziemia.

Postawiono symboliczny znicz i odegrano symboliczne sceny, by pokazać, co komunistyczny reżim chciał zrobić z tymi, którzy upominali się o wolną Polskę. Pułkownik Witold Pilecki był jednym z tych, którzy dla Polski gotowi byli na największe poświęcenie.

– Bohater dwóch wojen, bohater powstania warszawskiego, podziemia antykomunistycznego, ochotnik do Auschwitz. To osoba nietuzinkowa; osoba, która swoją postawą może być autorytetem dla każdego, szczególnie dla młodych ludzi – zaznaczył Bartłomiej Ilcewicz z Fundacji Patriotycznej im. Witolda Pileckiego.

Bartłomiej Ilcewicz w Szczecinie, przy rondzie pułkownika, upamiętnił 76. rocznicę zamordowania bohatera.

– Witold Pilecki był ofiarą tzw. zbrodni sądowej – wskazał Piotr Boroń, historyk.

Dziś – gdy potrzeba wzorców, gdy potrzeba autorytetów, silnych mężczyzn, ojców, mężów – ta postać wraca. Jest szczególna, bo wskazuje na to, co ważne, czyli na Polskę. I na to, co najważniejsze – na Chrystusa.

– On miał książeczkę „O naśladowaniu Chrystusa” całe życie ze sobą – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja.

Autorem pozycji jest Tomasz a Kempis.

– Podczas ostatniego widzenia ze swoją żoną błagał ją, aby jej pocieszeniem, trafiającym do serca i rozumu, było dzieło (…) „O naśladowaniu Chrystusa”. Takie było też jego przesłanie do potomnych – wskazał Piotr Boroń.

Z tym przesłaniem o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR postanowił zaprosić młodych, którzy przyjechali na Jasną Górę, na 25. pielgrzymkę młodych.

– Tę książeczkę weźcie i choćby (czytajcie – red.) po kawałeczku. Z niej nauczymy się cnót, a cnota to jest stała sprawność do czynienia dobra – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Do prawdomówności, męstwa, cierpliwości. Pułkownik Witold Pilecki został zamordowany o godz. 21.30. W dniu jego śmierci symboliczne znicze zapłonęły w kilkudziesięciu miejscowościach w całej Polsce.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl