fot. Tomasz Strąg

Jasna Góra: uroczystości z udziałem Episkopatu Polski

W dniach od 1 do 3 maja na Jasnej Górze odbędą się uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uczestniczyć w nich będą przedstawiciele Episkopatu Polski. Centralnym punktem obchodów będzie dokonanie Aktu Zawierzenia Matce Bożej Episkopatu w jedności z Kościołem w Polsce i z Polonią w 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Uroczystości na Jasnej Górze zostaną zainaugurowane 1 maja. Metropolita częstochowski, ks. abp Wacław Depo, odprawi wówczas Mszę św. i zakończy Jasnogórską Nowennę przed 1050. rocznicą Chrztu Polski. Po Eucharystii ostanie przypomniany Milenijny Akt oddania Matce Bożej z 1966 roku. Zaraz potem odbędzie się debata zatytułowana: „Weź w opiekę naród cały”, w której udział weźmie przewodniczący Episkopatu ks. abp Stanisław Gądecki.

2 maja o godz. 11.00 w Bibliotece Jasnogórskiej zbierze się Rada Biskupów Diecezjalnych. Będą oni rozmawiać przede wszystkim o wizycie Ojca Świętego Franciszka z okazji Światowych Dni Młodzieży w Polsce oraz przygotowaniach do tego wydarzenia.

W nocy z 2 na 3 maja odbędzie się czuwanie modlitewne ruchów maryjnych.

3 maja na Jasnej Górze – w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiej, polscy biskupi dokonają Aktu Zawierzenia Matce Bożej Episkopatu w jedności z Kościołem w Polsce i na emigracji.

Ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, podkreśla, że to kolejny ważny moment tegorocznego jubileuszu.

– Jasna Góra jest duchową stolicą naszego narodu. To jest to miejsce, w którym przed  pięćdziesięciu laty pod przewodnictwem legata papieskiego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego był świętowany jubileusz 1000-lecia Chrztu Polski. 50 lat temu Ojciec święty Paweł VI nie mógł przybyć na uroczystości na Jasna Górę. Po pięćdziesięciu latach papież Franciszek – przybywa, jest to możliwe, i razem z nami będzie świętował jubileusz Chrztu Polski na Jasnej Górze. Ale już teraz , 3 maja, będzie uroczysty akt milenijnego oddania Matce Bożej. Dlatego tegoroczne obchody i uroczystości Najświętszej Marii Panny Królowej Polski z udziałem episkopatu będą związane z tym aktem sprzed 50 lat – mówi ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Złożenie Aktu dokona się podczas Mszy Św. o godz. 11.00, którą sprawował będzie metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki. Ma on dwa aspekty – biskupi błagają Boga przez Maryję o opiekę nad Kościołem i Ojczyzną oraz składają zobowiązania.

www.jasnagora.com/RIRM

drukuj