fot. Monika Tomaszek

Przewodniczący KEP: Niech Wielki Post będzie czasem duchowej pielgrzymki

Niech okres Wielkiego Postu będzie czasem naszej duchowej pielgrzymki, dzięki której możemy zbliżyć się do Boga, do siebie samego i do drugiego człowieka. W tej duchowej drodze zadbajmy szczególnie o wewnętrzną świątynię naszego serca oraz pamiętajmy o tych najbardziej potrzebujących, odrzuconych, bezbronnych, bezdomnych, którzy szczególnie potrzebują naszego wsparcia – zarówno duchowego, jak i materialnego – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Tadeusz Wojda SAC z okazji rozpoczynającego się w Środę Popielcową, 5 marca, Wielkiego Postu.

5 marca – w Środę Popielcową – rozpoczyna się Wielki Post. Ks. abp Tadeusz Wojda podkreślił, że jest to „czas szczególnej modlitwy, pokuty i przygotowania do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego”. Dodał zarazem: „W Środę Popielcową rozpoczniemy zatem niejako czas naszej 40-dniowej pielgrzymki. W tym Roku Jubileuszowym – jak przypomina nam papież Franciszek – ważne, abyśmy stali się nie tylko pielgrzymami, ale przede wszystkim pielgrzymami niosącymi nadzieję”.

„Niech zatem ten okres Wielkiego Postu będzie czasem naszej duchowej pielgrzymki, dzięki której możemy zbliżyć się do Boga, do siebie samego i do drugiego człowieka. W tej duchowej drodze zadbajmy szczególnie o wewnętrzną świątynię naszego serca oraz pamiętajmy o tych najbardziej potrzebujących, odrzuconych, bezbronnych, bezdomnych, którzy szczególnie potrzebują naszego wsparcia – zarówno duchowego, jak i materialnego” – podkreślił przewodniczący KEP.

Duchowny zauważył, że w tym czasie Kościół katolicki oferuje wiernym wiele bogatych w wielowiekową tradycję nabożeństw wielkopostnych.

„Wśród nich znajdują się m.in. Droga Krzyżowa czy też Gorzkie Żale. Towarzysząc Jezusowi oraz Jego Matce w Drodze Krzyżowej, możemy zanurzyć się w tę Bożą miłość, o której pisze św. Jan: »Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich« (J 15, 13)”.

Jednocześnie ks. abp Wojda dodał, jak ważne jest, aby dzielić się z innymi darem Bożej miłości.

„Ważne, abyśmy odkrywając ten dar Bożej miłości, nie zatrzymywali go tylko dla siebie, ale nieśli dalej – do naszych domów, wspólnot i całych społeczeństw” – zakończył przewodniczący KEP.

BP KEP

drukuj