fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Księża biskupi apelują o podjęcie prac nad projektem #ZatrzymajAborcję

Księża biskupi apelują o niezwłoczne podjęcie prac nad projektem #ZatrzymajAborcję. Dokument utknął w sejmowej komisji, co spotkało się z protestami obrońców życia. Do polityków w specjalnych listach apelują również Polacy z całego kraju.

Obywatelski projekt przewiduje zakaz tzw. aborcji eugenicznej. Podpisało się pod nim ponad 830 tys. obywateli. Nad tą inicjatywą ustawodawczą dyskutowali także duszpasterze podczas 378. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Zrelatywizowanie prawa do życia zagraża wszystkim innym prawom człowieka. Trzeba bronić życia od poczęcia – podkreślił ks. abp Henryk Hoser, były przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych.

– Każde życie ludzkie od początku do końca musi być chronione również prawnie. Ta ochrona jest konieczna, ponieważ – i tu powołam się na oczywisty fakt – początek życia ludzkiego w dzisiejszej świadomości i nauce jest precyzyjnie określony w momencie powstania nowego genomu, czyli zapłodnienia. Apelujemy, by podjąć te prace legislacyjne, dlatego że relatywizowanie prawa do życia grozi zrelatywizowaniem wszystkich innych praw człowieka w tym czy późniejszym czasie. To jest równia pochyła, po której będziemy się staczać – akcentował ks. abp Henryk Hoser.

Obecne prawo dopuszcza zabicie dziecka w trzech sytuacjach. Jedną z przesłanek pozwalającą na tzw. aborcję jest wykrycie lub podejrzenie wady czy choroby genetycznej. Projekt #ZatrzymajAborcję likwiduje z przepisów tę przesłankę.

W styczniu Sejm skierował projekt do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Od tego czasu prace nad obywatelską inicjatywą stoją w miejscu.

RIRM

drukuj