fot. pixabay

Nowy dekret o przygotowaniu do małżeństwa

Konferencja Episkopatu Polski wypracowała nowy dekret o przygotowaniu do małżeństwa. Dokument ma być pomocą dla narzeczonych. Koncentruje się na sporządzeniu tzw. protokołu przedślubnego. Nie może być to czynność wyłącznie urzędowa, ale także duszpasterska.

Dekret Konferencji Episkopatu Polski jest odpowiedzią na nowe wyzwania duszpasterskie – mówi ks. prof. Leszek Adamowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– W ostatnich dziesięcioleciach w sposób znaczący wzrosła liczba małżeństw zawieranych przez katolików z osobami należącymi do innych wyznań i religii, a także z osobami, które nie identyfikują się z żadną wspólnotą religijną – wskazał ks. prof. Leszek Adamowicz.

Niektórzy narzeczeni chcą też zawrzeć małżeństwo poza granicami kraju, np. w Rzymie, czy innych miejscach, do których pielgrzymują. Nowy dekret ma wszystkie te sprawy poukładać. Daje jasne wytyczne. I choć nie jest rewolucją, to – jak tłumaczy ks. prof. Piotr Majer z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – ułatwia zawieranie małżeństw poza parafią narzeczonych. Muszą zostać tutaj jednak wskazane konkretne powody.

– Aby proboszcz własny nie czynił żadnych trudności, tylko udzielił stosownego zezwolenia – wyjaśnia ks. prof. Piotr Majer.

Dekret porządkuje też sytuację osób, które mieszkają za granicą, a małżeństwo chcą zawrzeć w swojej rodzinnej parafii w Polsce.

– To dokument zaleca, aby przygotowanie do zawarcia małżeństwa, a w ramach tego sporządzenie także protokołu przedślubnego, odbyło się tam, gdzie oni mieszkają – zaznacza ks. prof. Piotr Majer.

W głównej mierze dekret dotyczy właśnie sporządzenia tzw. protokołu przedślubnego. To ankieta, która jest wypełniana przed zawarciem małżeństwa. Narzeczeni muszą odpowiedzieć na szereg pytań. Chodzi o to, by wykluczyć jakiekolwiek przeszkody w zawarciu małżeństwa. Dekret wskazuje, że sporządzenie takiego protokołu nie może być tylko czynnością urzędową.

– Ale, by ta czynność była prawdziwie czynnością duszpasterską, dialogiem duszpasterza z narzeczonymi – wskazuje ks. prof. Piotr Majer.

Nowy dekret ma być pomocą dla narzeczonych – mówi ks. bp Ryszard Kasyna, przewodniczący Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.

– Dokument wprowadza taką ścieżkę formalno-prawną, ale ona jest również ścieżką duszpasterską. Jest kontakt z kapłanem w poszczególnej wspólnocie parafialnej. Rozmowy na temat tej ważnej decyzji – wyjaśnia ks. bp Ryszard Kasyna.

Dekret ma wejść w życie 1 czerwca bieżącego roku.

 

TV Trwam News

drukuj