fot. pixabay.com

Ordo Iuris: W Programie na rzecz Równego Traktowania potrzebny jest mechanizm przeciwdziałający dyskryminacji małżeństw i rodzin

Instytut Ordo Iuris zwraca uwagę, że w [Programie na rzecz Równego Traktowania] potrzebny jest mechanizm przeciwdziałający dyskryminacji małżeństw i rodzin. Należy też wyeliminować fragmenty, które mogą się stać podstawą ideologicznych szkoleń.

Instytut na rzecz kultury prawnej zabrał głos w ramach konsultacji nad projektem, który ma być realizowany w latach 2021-2030. Eksperci Ordo Iuris pozytywnie oceniają, że w dokumencie zwrócono uwagę na pomijaną do tej pory dyskryminację rodzin, małżeństw czy matek.

Dyrektor Centrum Analiz Prawnych Ordo Iuris, Rafał Dorosiński, akcentuje, że sporym mankamentem programu jest brak odpowiedzi na postawioną diagnozę.

– Program zatrzymuje się na etapie, na którym wskazuje się, że jest problem i nie proponuje żadnego rozwiązania. Wydaje nam się i o to zabiegamy, o to postulujemy, żeby takie rozwiązania w programie zostały ujęte. Wskazujemy m.in. na konieczność wprowadzenia bonu wychowawczego, który byłby odpowiedzią na realną potrzebę rodzin, matek ws. decydowania o tym, jaką formę opieki nad dzieckiem chcą wykorzystać – podkreśla Rafał Dorosiński.

Ordo Iuris wskazuje też na wątpliwości dotyczące sformułowań takich jak szkolenia antydyskryminacyjne czy działania uświadamiające, które miałyby dotyczyć szkół publicznych czy urzędów.

Eksperci Instytutu Ordo Iuris oceniają, że może to być pretekst do wprowadzania tam szkoleń z zakresu tzw. edukacji antydyskryminacyjnej, która jest w dużej mierze zideologizowana.

 

RIRM

drukuj