Prezes TK: polskie prawo dobrze chroni przed przemocą domową

Obecny system prawny dobrze chroni przed przemocą domową, a „niedostatki występują przy zastosowaniu tego prawa, jak zawsze w życiu” – powiedział w jednej z rozgłośni radiowych, prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński. 

Rzepliński był pytany o to,czy Polska powinna ratyfikować konwencję przeciwko przemocy domowej? Nie udzielił konkretnej odpowiedzi, bo jak wyjaśnił, „ten problem może być przedmiotem kontroli konstytucyjności”.

Odpowiedział jednak na pytanie o to, czy kobiety są dostatecznie chronione przed przemocą? Powiedział, że „tak”.

Pan Profesor ma tutaj bardzo dużo racji – podkreśla poseł Małgorzata Sadurska, z Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski.

– Polski system prawny chroni kobiety, chroni ofiary przemocy. Powiem więcej – w polskim systemie prawnym jest aż nadmiar regulacji, tylko one muszą być przez odpowiednie organy, instytucje, sądy, policję – stosowane. Zgodzę się z panem profesorem, że ta materia konwencji może być przedmiotem prac TK, dlatego że w momencie, kiedy ta konwencja (jeżeliby doszło do takiej sytuacji) zostanie ratyfikowana, na pewno będziemy skarżyć ją do TK, gdyż uważamy, że ona w bardzo poważny sposób narusza polską Konstytucję, przemyca treści genderowe, godzi w polską rodzinę, wartości, kulturę i tradycję – powiedziała Małgorzata Sadurska.

Prace nad rządowym projektem ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy trwają w Sejmie od sierpnia. Za tydzień, w czwartek połączone Komisje Spraw Zagranicznych oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka mają przygotować ostateczne sprawozdanie tak, by projekt mógł być głosowany w Sejmie najprawdopodobniej w lutym.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl