Panoptykon: Brak przepisów utrudni pracę służb specjalnych

Brak odpowiednich przepisów może utrudnić pracę służb specjalnych – ostrzega Fundacja Panoptykon. Chodzi o regulacje, które wdrażałyby wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. dostępu przez służby specjalne do danych telekomunikacyjnych.

Sędziowie stwierdzili, że dotychczasowe rozwiązania prawne są niekonstytucyjne. Wyrok wejdzie w życie 6 lutego.

W czerwcu senatorowie Platformy Obywatelskiej przygotowali projekt, który miał wyjść naprzeciw zastrzeżeniom Trybunału, spotkał się on jednak z krytyką wielu środowisk. Do tej pory również rząd nie przyjął stanowiska w tej sprawie.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Opioła z sejmowej komisji obrony zwraca uwagę, że rządzący mogli się zdecydować na powołanie specjalnej komisji.

– Należałoby powołać komisję, która by przeprowadziła tę legislację, zebrała te wszystkie informacje i uwagi związane z tą wadliwością, tak, żeby to przeprowadzić w miarę spokojnie. To w interesie nas wszystkich – żeby przede wszystkim policja, służby specjalne – te wewnętrzne – mogły w sposób realny i legalny działać na rzecz ochrony obywateli. Zadałem pytanie, jak to będzie wyglądało z perspektywy służb, jeżeli wejdzie ten wyrok w życie – niestety odpowiedź nie była optymistyczna – mówi Marek Opioła.

Zdaniem jednego z prawników Panoptykonu brak nowych przepisów może spowodować m.in., że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie będzie mogła prowadzić kontroli operacyjnej w sprawach przestępstw „godzących w podstawy ekonomiczne państwa”.

Projektu wdrażającego wyrok Trybunału Konstytucyjnego najpewniej nie uda się już wprowadzić w życie w tej kadencji Sejmu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl