Premier: Reforma sądownictwa bardzo potrzebna

Reforma sądownictwa jest bardzo potrzebna, to jeden z najczęściej podnoszonych tematów podczas spotkań z obywatelami – oceniła w sobotę premier Beata Szydło. „Sądy muszą działać sprawnie” – podkreśliła szefowa rządu.

„Na spotkaniach z ludźmi, które odbywaliśmy w kampanii wyborczej, ale też później, kiedy już w ubiegłym roku spotykałam się w różnych miejscach, jednym z najczęściej podnoszonych tematów jest zmiana w sądach. Ludzie po prostu chcą, żeby sądy funkcjonowały inaczej, lepiej, idą do sądu po sprawiedliwość” – powiedziała w radiu RMF FM Beata Szydło.

W związku z tym – jak podkreśliła premier – reforma sądownictwa w Polsce jest bardzo potrzebna. W jej ocenie, obecnie decyzje w sądach zapadają z jednej strony opieszale, a z drugiej strony – jak mówiła Szydło – „często po prostu są decyzjami niesprawiedliwymi”. „Sądy muszą działać sprawnie, muszą stać po stronie obywateli” – podkreśliła szefowa rządu.

„Ta reforma jeszcze nie jest w tej chwili na tym etapie, że mamy już złożony projekt ustawy, że one są gotowe, ale w odpowiednim momencie, kiedy będziemy ją dyskutować, będzie również konsultacja” – zapewniła.

W ostatnim czasie do konsultacji trafiły dwa projekty reformujące sądownictwo: nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Jak tłumaczył w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, chodzi o to, by zbudować elitę prawniczą gwarantującą najwyższy profesjonalizm i przestrzeganie najwyższych norm etycznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl