Odroczona rozprawa ws. artykułu na portalu Onet.pl

Krakowski sąd z powodu nieobecności świadka odroczył do 27 kwietnia rozprawę przeciwko portalowi Onet.pl. Pozew z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia złożył Krystian Brodacki. Chodzi o sprawę artykułu opublikowanego 15 marca ub.r. dotyczącego romansów Polek z Niemcami i prostytucji podczas okupacji oraz zdjęcia, które umieszczono przy publikacji.

Tekst na portalu Onet.pl zilustrowano zdjęciem przedstawiającym kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach, w tym matkę Krystiana Brodackiego – Marię. Złożył on w związku z tym pozew o znieważenie i żąda od portalu przeprosin i 150 tys. zł tytułem zadośćuczynienia.

Monika Brzozowska-Pasieka, pełnomocnik skarżącego, podkreśliła, że Krystianowi Brodackiemu zależy przede wszystkim na przeprosinach.

Nie chodzi o ogólne przeprosiny wszystkich rodzin, ale o przeprosiny konkretnego człowieka za to, co zrobili. Naszym zdaniem to nie był przypadek. To jest nasza opinia i będzie ona weryfikowana przez sąd. Dla powoda było niezwykle bolesnym przeżyciem to, co zobaczył, tj. zdjęcie, które jest symbolem egzekucji jego mamy w połączeniu z wywiadem, gdzie mówi się o prostytucji bytowej, kolaboracji leżącej, dzieciach i romansach Polek. Tutaj trzeba wspomnieć o tym, kim była śp. Maria Brodacka; podczas II wojny światowej mając maleńkie dziecko pomogła żołnierzowi pochodzenia żydowskiego. Została za to zatrzymana, brutalnie torturowana – zginęła w Palmirach – powiedziała Monika Brzozowska-Pasieka.

Portal Onet.pl tłumaczył się pomyłką i przeprosił za błąd. Ponadto opublikował artykuł dotyczący zbrodni w Palmirach oraz poinformował, że fotoedytor odpowiedzialny za umieszczenie zdjęcia złożył kwiaty na cmentarzu w Palmirach.

Maria Brodacka została rozstrzelana 14 czerwca 1940 r. w podwarszawskich Palmirach, miejscu masowych mordów Polaków. Łącznie Niemcy zabili tam ok. 2200 osób.

 

RIRM

drukuj