Oświadczenia majątkowe sędziów dostępne w internecie

W internecie można już znaleźć oświadczenia majątkowe sędziów za 2016 rok. Wymóg ich publikacji wprowadziła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych z listopada ubiegłego roku.

W oświadczeniach nieujawniane są dane adresowe, informacje o lokalizacji nieruchomości oraz te umożliwiające identyfikację ruchomości sędziego. Oświadczenie może być utajniane, gdyby jawność rodziła zagrożenie dla sędziego i jego bliskich, a do zniesienia tajności uprawniony jest minister sprawiedliwości.

Poseł Waldemar Buda, z sejmowej komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka podkreślił, że większa jawność sprzyja przejrzystości i uczciwości w życiu publicznym.

– Mamy oświadczenia majątkowe samorządowców, parlamentarzystów i to po prostu działa. Musimy ewidencjonować majątek, pokazywać jego systematyczny przyrost bądź zachowywanie. To oczywiście nie jest lek na wszystko, ale dużo trudniej jest popełniać jakieś przestępstwa, czy przesunięcia majątkowe, które nie wynikają z osiąganego dochodu. Bardzo się cieszę, że to zostało wprowadzone także w stosunku do sędziów. Było dużo wątpliwości płynących od tego środowiska, podnoszono argumenty z lat 90-tych kiedy wprowadzano tego rodzaju oświadczenia dla posłów. Oczywiście wtedy nic się nie sprawdziło z tych wszystkich zarzutów – powiedział Waldemar Buda.

Nowela weszła w życie 6 stycznia. Część sędziów, aby nie ujawnić stanu majątkowego złożyła oświadczenie w dniach od drugiego do piątego stycznia.

Sejm pracuje jednak nad kolejną nowelizacją, dzięki której zostaną one również podane do publicznej wiadomości. Za podanie w oświadczeniu nieprawdy sędziemu grozi kara do trzech lat więzienia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl