Wiceszef MS: W najbliższym czasie ruch kadrowy w polskich sądach rozpocznie się na większą skalę

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zapowiedział w Kaliszu, że w najbliższym czasie ruch kadrowy w polskich sądach rozpocznie się na większą skalę. „Myślę, że nastąpi to w ciągu najbliższego miesiąca – poinformował PAP wiceszef MS.

Łukasz Piebiak wraz z szefową kancelarii premiera Beatą Kempą uczestniczył w otwarciu nowego skrzydła Sądu Okręgowego w Kaliszu. Zdaniem wiceministra, wymiar sprawiedliwości potrzebuje „nowej energii i młodości”.

„Dla nas oczywiste jest, że ktoś, kto ma sześćdziesiąt kilka lat nie jest w stanie tak samo efektywnie pracować, jak wtedy, kiedy miał lat 30 czy 40. Dlatego polityka odmładzania kadry sędziowskiej będzie długofalowa” – podkreślił w rozmowie z PAP Łukasz Piebiak.

Jak zauważył, doświadczenie zawodowe jest potrzebne, „ale każdy z nas z wiekiem traci siły”.

„Z jednej strony jest problem, że odchodzą doświadczeni sędziowie, ale z drugiej strony jest to szansa, żeby młodsi i bardziej produktywni też obejmowali stanowiska w sądach wyższej instancji. Uważam, że przyszłość rysuje się optymistycznie” – ocenił wiceminister.

Podczas uroczystości prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu Stanisław Pilarczyk poinformował Łukasza Piebiaka o problemach kadrowych.

„Oddanie nowego skrzydła pozwoli na przeprowadzanie około 25 rozpraw więcej. Ale naszym poważnym problemem jest brak obsadzenia etatów w ponad 20 procentach. Obecnie na 32 etaty mamy 8 nieobsadzonych, co nie pozwala nam osiągać odpowiednich wyników” – poinformował Stanisław Pilarczyk.

Beata Kempa powiedziała PAP, że „w tej kwestii będzie już tylko lepiej, ponieważ Krajowa Rada Sądownictwa przestała blokować nominacje nowych asesorów”.

Łukasz Piebiak dodał, że wstrzymywane były pewne decyzje do wyjaśnienia sytuacji z asesorami.

„Na całe szczęście asesorzy już wchodzą na sale rozpraw i będą orzekać, co oznacza, że sądy rejonowe dostaną wsparcie, na czym skorzystają sądy okręgowe i apelacyjne” – podkreślił.

Wiceminister poinformował, że za tydzień kolejne nominacje asesorskie zostaną wręczone 80 osobom, „co pozwoli uruchomić ruch kadrowy także w Kaliszu w ciągu najbliższego miesiąca” – zapewnił.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl