fot. PAP/Tomasz Gzell

Sąd uchylił postępowanie ws. byłych szefów CBA

Warszawski sąd uchylił nieprawomocny wyrok skazujący byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym Mariusza Kamińskiego, za złamanie prawa przy „aferze gruntowej” i umorzył postępowanie.

Oskarżeni zostali w ubiegłym roku ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. O umorzenie sprawy wobec aktu łaski wnosiła zarówno obrona, jak i prokuratura.

O rozpatrzenie złożonych apelacji wniósł pełnomocnik jednego z oskarżycieli posiłkowych Andrzeja K. Adwokat rodziny zmarłego Andrzeja Leppera chciał z kolei przerwy w procedowaniu sądu – aby oskarżeni „pojednali się z pokrzywdzonymi”.

Poseł Beata Mazurek, rzecznik PiS-u, z zadowoleniem przyjęła decyzję sądu.

– Ten wyrok cieszy. Mam nadzieję, że pełniąc funkcję koordynatora Służb Specjalnych, dalej będzie zabiegał o to, aby Służby działały dobrze i, aby ci, którzy źle czy w sposób kryminogenny prowadzą działalność na terenie naszego kraju (i nie tylko kraju) byli ścigani – powiedziała poseł Beata Mazurek.

W marcu ubiegłego roku sąd rejonowy skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na 3 lata więzienia bez zawieszenia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk, między innymi za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy „aferze gruntowej”. Na kary po 2,5 roku sąd skazał członków kierownictwa CBA Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela.


RIRM

drukuj