Obchody Narodowego Dnia Życia w Sejmie

Dziś w Sejmie trwają centralne obchody Narodowego Dnia Życia. Z tej okazji w kaplicy sejmowej sprawowana była Msza Św. upamiętniająca 10. rocznicę wprowadzenia tam relikwii św. Joanny Beretty Molli.

Eucharystii przewodniczył biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek, były przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. W kaplicy była obecna także Joanna Molla, córka świętej.

W Sali kolumnowej Sejmu zaplanowano konferencję: „Rodzina siłą Polski”. Jeszcze przed rozpoczęciem senator Antoni Szymański z PIS-u powiedział, że będzie ona wielką promocją życia.

– Promocja życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci. Wiemy jednak, że po to, aby ludzkie życie było szanowane i rozwijało się w jak najlepszych warunkach, muszą być spełnione istotne warunki, tj. poszanowanie dla wspólnot podstawowych, małżeństwa i rodziny, muszą być zagwarantowane rozmaite prawa. Stąd w naszej konferencji będą uczestniczyć również ministrowie, którzy będą przedstawiali ważne aspekty w tej kwestii, począwszy od kwestii socjalnej, skończywszy na kwestiach edukacji. Po to, aby stworzyć dobre warunki dla poszanowania ochrony życia na każdym etapie i w każdej kondycji, te warunki do spełnienia muszą być jak najlepsze. Temu będzie poświęcona ta konferencja – podkreślił senator Antoni Szymański.

Oprócz przedstawicieli polskiego rządu, na konferencji są obecni działacze pro-life z różnych krajów Europy. Jest m.in. pochodzący z Hiszpanii, Jaime Oreja – prezydent Federacji „Jeden z nas”. Zebrała ona w Europie ponad 2 mln podpisów pod inicjatywą zakazującą finansowania z pieniędzy podatników tzw. aborcji. Gościem konferencji jest także Joanna Molla, która przedstawi świadectwo życia swojej świętej matki.

Narodowy Dzień Życia został ustanowiony przez sejm w 2004 r. Ma być okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz i społeczeństwa za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najsłabszych i zdanych na pomoc innych.

Podobny charakter ma Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Episkopat w 1998 r. i obchodzony w uroczystość Zwiastowania Pańskiego – w tym roku w najbliższą niedzielę.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl