fot. PAP/EPA

Obama podejmie polskiego prezydenta uroczystą kolacją

Prezydent USA Barack Obama podejmie uroczystą kolacją prezydenta Andrzeja Dudę – poinformował na Twitterze dyrektor biura prasowego prezydenta Marek Magierowski. Jak dodał, nie dojdzie do dwustronnego spotkania Obama – Tusk.

Andrzej Duda przebywa z wizytą w USA. W Waszyngtonie weźmie udział w Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego. Dziś prezydent będzie uczestniczył w spotkaniu z ekspertami i środowiskami uniwersyteckimi w The National Press Club. Tam wygłosi swój wykład. Spotka się także z Polonią.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski podkreśla, że wizyta Andrzeja Dudy w USA i jego obecność na szczycie jest powrotem Polski do międzynarodowych rozmów o globalnym bezpieczeństwie.

Za poprzedniego rządu Polska w ogóle w tych rozmowach nie uczestniczyła. Była na marginesie. Teraz wracamy do głównych forów debaty międzynarodowej, także w zakresie broni nuklearnej czy w zakresie cywilnego wykorzystania technologii nuklearnych. Chcemy mieć swoje zdanie, swój głos. Pan prezydent był niedawno w Świerku – w polskim ośrodku badań nuklearnych – więc w Waszyngtonie chce przedstawić nasz punkt widzenia – tłumaczy minister Krzysztof Szczerski.

Jutro prezydent zwiedzi Bibliotekę Kongresu USA, a następnie złoży wiązankę kwiatów przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Lafayette Park. W piątek będzie uczestniczył w Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego. Przy okazji szczytu Andrzej Duda spotka się z prezydentami Turcji, Ukrainy i Gruzji.

Czwarty Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego odbędzie dniach 31 marca – 1 kwietnia w Waszyngtonie.

RIRM

drukuj