fot. https://www.gov.pl/web/kas/fabryka-faktur-warta-miliard-zlotych--kas-i-cba-rozbily-grupe-przestepcza

CBA i KAS zlikwidowały „fabrykę faktur” wartą 1 mld zł

CBA i KAS rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie prowadzili „fabrykę faktur”. Nierzetelne dokumenty na kwotę ponad 1 miliarda złotych służyły ich nabywcom do oszustw na szkodę Skarbu Państwa. Zatrzymano 34 osoby, które w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszały m.in. zarzuty tzw. zbrodni vatowskiej.

Jak przekazał Wydział Komunikacji Społecznej CBA, ponad 150 funkcjonariuszy z Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Mazowieckiego Urzędu Celno–Skarbowego w Warszawie wzięło udział w zatrzymaniu 34 osób.

Działania przeprowadzono w dniach 24 i 25 maja na terenie województw: mazowieckiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i małopolskiego. W miejscach zamieszkania i biurach podejrzanych zabezpieczono liczne dokumenty oraz sprzęt elektroniczny, które – jak podało CBA – mogą stanowić materiał dowodowy w tej sprawie.

Wśród zatrzymanych są osoby wchodzące w skład zorganizowanej grupy przestępczej, w tym przedstawiciele jej kierownictwa oraz osoby, na które zakładane były firmy wystawiające fikcyjne faktury oraz przedsiębiorcy, którzy nabywali takie faktury. Wszyscy podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie w Wydziale II ds. Przestępczości Finansowo-Skarbowej przedstawiono im zarzuty.

Podejrzanym zarzucono m.in. działanie w gangu „produkującym” sfałszowane faktury na kwoty, które kwalifikują ten czyn jako zbrodnię vatowską, a także oszustw na szkodę Skarbu Państwa, nieujawnianie transakcji i przychodów, które powinny być opodatkowane, pranie pieniędzy i składanie nierzetelnych deklaracji podatkowych. Grupa miała działać w latach 2013-2020, a przestępcza działalność stanowiła dla podejrzanych „stałe źródło dochodu”.

„Grupa wystawiała faktury kosztowe, które następnie były nabywane przez kolejne podmioty. Faktury wystawiano w zamian za uzyskanie korzyści majątkowej, a także w celu obniżenia wysokości należności publicznoprawnych. Wystawione dokumenty miały dokumentować zakup oraz sprzedaż różnych usług m.in.: transportowych, budowlanych, oraz związanych z branżą IT, a także towarów na łączną wartość co najmniej 1 mld zł. Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie wszczął 73 kontrole celno-skarbowe u beneficjentów korzystających z +pustych+ faktur. W związku z już wszczętymi kontrolami celno-skarbowymi Skarb Państwa odzyskał około 10 mln złotych nieodprowadzonego podatku VAT” – przekazała Justyna Pasieczyńska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

„Wobec czterech kluczowych podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych, którzy w części przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów i poręczeń majątkowych” – podał prok. Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 8, ale w przypadku osób, którym zarzucono popełnienie zbrodni vatowskich, sąd może orzec karę nawet 25 lat pozbawienia wolności. Wydział Komunikacji Społecznej CBA przekazał, że „postępowanie jest rozwojowe i śledczy planują kolejne realizacje w sprawie”. Z ustaleń wynika, że podejrzanych może być nawet ponad tysiąc osób.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl