fot. PAP/EPA

W czerwcu spotkanie M. Morawieckiego i U. von der Leyen na temat polityki klimatycznej

W drugiej połowie czerwca dojdzie do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Tematem będzie polityka klimatyczna. Rząd nie chce, by wyższe cele redukcyjne osłabiały konkurencyjność polskiej gospodarki.

Unia Europejska zaostrzyła swoje cele klimatyczne, jakie chce osiągnąć do 2030 roku. Redukcja emisji ma być wtedy niższa o 55 proc. w stosunku do roku 1990. W tym samym czasie toczy się dyskusja nad nowymi rozwiązaniami, które wprost miałyby prowadzić do realizacji wyższych celów redukcyjnych. Dotyczą one np. obszaru non-ETS, do którego zaliczane są transport, rolnictwo czy odpady.

– Nie możemy mieć wspólnego mianownika dla działań redukcyjnych dla budynku, który jest zlokalizowany w Sofii i w Amsterdamie – zaznacza minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Takie stanowisko prezentuje Polska. I zwraca uwagę, że w Europie poszczególne kraje i regiony różnią się nie tylko pod względem potencjału redukcyjnego, ale także jeśli chodzi o bogactwo i poziom zamożności. Obok Polski dostrzegają to kraje Europy Środkowo-Wschodniej, ale też państwa południa Europy, mocno dotknięte przez pandemię.

– Od kilku miesięcy prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską co do kształtu polityki klimatycznej, która byłaby sprawiedliwa – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.  

Z ust premiera słyszymy, że sprawiedliwa polityka to taka, która pozwoli Polsce utrzymać miejsca pracy i konkurencyjność naszego przemysłu. Na ten temat rozmowy toczą się od czterech miesięcy. Będą kontynuowane, a polski premier spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej.

– Umówiłem się z panią przewodniczącą Komisji Europejskiej na osobne spotkanie, specjalnie poświęcone polityce klimatycznej i temu, co to może oznaczać dla Polski, dla krajów Europy Środkowej – wskazuje Mateusz Morawiecki.  

Spotkanie ma mieć jednoznaczny wydźwięk – że nie można przerzucać kosztów działań klimatycznych na najuboższych.

– To spotkanie będzie w drugiej połowie czerwca – informuje minister Michał Kurtyka.

Polska podkreśla, że do wyższych celów redukcyjnych zobowiązały się nie poszczególne państwa, ale cała Unia Europejska. I na tym poziomie te cele będą weryfikowane.

TV Trwam News

drukuj