fot. Monika Bilska

Do Domu Ojca odszedł o. Marian Sojka posługujący w Radiu Maryja

W nocy odszedł do Pana o. dr Marian Sojka posługujący w Radiu Maryja. Przeżył 61 lat, zmarł w 42. roku życia zakonnego i w 36. roku kapłaństwa. Wiadomość przekazał o. dr Tadeusz Rydzyk, prosząc o modlitwę za duszę Zmarłego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek. 

W nocy do Domu Ojca odszedł o. Marian Sojka CSsR.

– Trudno mi to mówić… Jakkolwiek zmagał się z poważną chorobą, a dla człowieka wierzącego jest nadzieja, nie chcieliśmy dopuścić do siebie, że tak się stanie. W klasztorze o. Marianem opiekowali się lekarze i pielęgniarki, ale wczoraj został przewieziony do hospicjum, ponieważ potrzebował specjalistycznej opieki. Dziękujemy całej służbie zdrowia, siostrze elżbietance, która przychodziła się nim opiekować. Dziękujemy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, pani dyrektor Elżbiecie Starosławskiej i wszystkim lekarzom za pomoc – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.

 

O. Marian Sojka CSsR ze szczególnym zamiłowaniem zajmował się działalnością Kół i Biur Rodziny Radia Maryja.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

O. Marian Sojka urodził się 25 września 1959 roku w Rytwianach z rodziców Edwarda i Heleny zd. Grabka. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Grzybowie w 1974 roku, rozpoczął naukę w liceum zawodowym w Staszowie, które ukończył egzaminem dojrzałości w 1978 roku.

O podjęciu życia kapłańskiego myślał od czasu szkoły średniej. Po misjach, jakie w rodzinnej parafii wygłosili redemptoryści, nawiązał kontakt ze Zgromadzeniem, do którego wstąpił w 1978 roku.

Pierwszą profesję zakonną złożył 2 lutego 1980 roku, zaś profesję wieczystą 15 sierpnia 1984 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1985 roku z rąk bpa Jerzego Ablewicza. Po święceniach  kapłańskich przez rok pracował jako wikariusz w Zamościu, a następnie w latach 1986–89 studiował historię Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat na podstawie pracy Lavoro apostolico della comunità di San Bennone a Varsavia negli anni 1787–1808. W Rzymie ukończył także szkołę paleografii, dyplomatyki i archiwistyki przy Tajnym Archiwum Watykańskim (1987–1988).

Po powrocie do Polski był archiwistą prowincjalnym w Warszawie przy ul. Pieszej (1989–1990), a następnie katechetą w Toruniu (1990–1991). Od 1991 roku przebywał w Krakowie, gdzie był korespondentem Radia Watykańskiego (1993–1997) i Radia Maryja (1993–1999), wykładowcą historii Kościoła w WSD Redemptorystów oraz w seminariach zmartwychwstańców i kapucynów w Krakowie (1998–2001).

Pełnił funkcję przełożonego domu zakonnego i rektora WSD Redemptorystów w Krakowie (1994–1996) oraz radnego w Zarządzie Prowincji (1994–1999). Odpowiadał m.in. za przygotowanie i przeprowadzenie Koronacji Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kościołach Redemptorystów w Krakowie (26 czerwca 1994 r.) i w Mościskach na Ukrainie (8 września 2001 roku). W latach 1998-99 mieszkał w Toruniu, zaś w latach 1999-2002 w Skarżysku-Kamiennej.

Od 2002 r. pełnił funkcję dyrektora biblioteki Akademii Alfonsjańskiej. W 2004 roku uzyskał doktorat z historii Kościoła na Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie UPJPII) w Krakowie na podstawie rozprawy „Dzieje redemptorystów polskich w latach 1883–1939”. Od 2008 roku był pracownikiem Archiwum Generalnego Zgromadzenia w Rzymie. Był tam odpowiedzialny m.in. za prawidłowe przechowywanie gromadzonych zbiorów w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, magazynowanie w sposób dostępny do celów naukowych, ich konserwowanie, katalogowanie, użyczanie i przyjmowanie w depozyt, realizowanie działań związanych z cyfryzacją i digitalizacją zbiorów oraz nadzorowanie współpracy międzynarodowej w zakresie prowadzonych badań naukowych.

Od 2010 roku ponownie mieszkał w domu zakonnym w Toruniu, gdzie posługiwał jako współpracownik Radia Maryja, dyrektor biblioteki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Był także dyrektorem instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, który prowadzi badania naukowe dot. postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej. W ramach instytutu powstało m.in. multimedialne Międzynarodowe Centrum Informacyjne, które publikuje wyniki długoletnich badań naukowych zarówno w języku polskim, jak i angielskim, niemieckim czy hebrajskim. Od 2019 roku pełnił także funkcję dyrektora muzeum. Od kilku lat cierpliwie znosił trudy ciężkiej choroby. Zmarł w Toruniu w dniu 25 maja 2021 roku w wieku 61 lat.

fot. PAP/Tytus Żmijewski

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl