fot. PAP/Leszek Szymański

Polska para prezydencka weźmie udział w obchodach Święta Niepodległości Gruzji

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpocznie dziś oficjalną dwudniową wizytę w Gruzji. W pierwszym dniu wizyty para prezydencka weźmie udział w obchodach Święta Niepodległości Gruzji.

26 maja przypada Święto Niepodległości Gruzji, ustanowione na pamiątkę uzyskania przez ten kraj po raz pierwszy niepodległości w 1918 roku. Kilkadziesiąt lat później, 31 marca 1991 roku, odbyło się w Gruzji referendum, w którym 98,91 proc. głosujących ponownie opowiedziało się za niepodległością kraju, która została ogłoszona 9 kwietnia 1991 r. W 2021 roku Gruzja obchodzi 30. rocznicę tamtych wydarzeń.

„W środę 26 maja na Placu Wolności w Tbilisi odbędą się obchody główne 30-lecia niepodległości współczesnej Gruzji. Prezydent Andrzej Duda jest jedynym prezydentem innego kraju, który weźmie w nich udział. Polski prezydent jako honorowy gość zagraniczny wygłosi także wystąpienie na Placu Wolności” – przekazał Krzysztof Szczerski, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Dziś para prezydencka złoży również wieniec przed pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wieczorem prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą weźmie udział w uroczystym koncercie organizowanym z okazji Dnia Niepodległości Gruzji.

W 2018 roku prezydent odwiedził Tbilisi, gdzie wraz z innymi przywódcami krajów Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w obchodach 100. rocznicy proklamowania niepodległej Demokratycznej Republiki Gruzji.

Andrzej Duda odwiedził Gruzję także w 2017 roku. Wraz z ówczesnym prezydentem tego państwa Giorgim Margwelaszwilim podpisał deklarację upamiętniającą 25-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją. W deklaracji zaznaczono m.in., że Polska w pełni popiera gruzińskie aspiracje do uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. W deklaracji przypomniano słowa byłego prezydenta Polski śp. Lecha Kaczyńskiego, który podczas wizyty w Tbilisi 12 sierpnia 2008 roku powiedział: Jesteśmy tu, by wyrazić naszą solidarność.

Prezydent śp. Lech Kaczyński zorganizował wyjazd do Gruzji podczas wojny z Rosją w Osetii Południowej w 2008 roku, w którym uczestniczyli także ówcześni prezydenci: Ukrainy – Wiktor Juszczenko, Litwy – Valdas Adamkus, Estonii – Toomas Ilves oraz premier Łotwy Ivars Godmanis. Był to gest solidarności z Gruzją.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl