fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent A. Duda: Polska idzie w dobrym kierunku; gwarantuję, że zmiany będą kontynuowane

Polska staje się normalnym, dobrze funkcjonującym krajem i idzie w dobrym kierunku; te zmiany powinny być kontynuowane i ja gwarantuję tę kontynuację – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Pruszkowa.

Prezydent RP podkreślał rolę, jaką pełni głowa państwa; przypominał, że współdecyduje o tym, czy dana ustawa wejdzie w życie, bo może ją podpisać lub zawetować. Wskazywał, że weto znacząco utrudnia czy wręcz uniemożliwia jej wprowadzenie.

„Kierowałem się zawsze następującą zasadą: patrzyłem, co dana ustawa przynosi moim rodakom, jaki będzie tego skutek dla nich i dla polskiego państwa, jego funkcjonowania i sytuacji. Jeśli uważałem, że będzie to szkoda albo dla państwa, albo do ludzi, to odmawiałem podpisania takiej ustawy” – mówił. Zaznaczał, że składał podpis pod ustawą, gdy uważał, że „niosła ona dobro, jeśli była jedną z tych, która buduje, wzmacnia sytuację normalnego ciężko pracującego człowieka i polskiej rodziny”.

Przypomniał, że przed wyborami w 2015 r. na spotkaniach wyborczych mówił o konieczności obniżenia wieku emerytalnego, pomocy dla rodzin wychowujących dzieci oraz dodatkowym świadczeniu dla emerytów. Podkreślił, że te postulaty zostały spełnione.

Prezydent podkreślał, że jego celem było celem podniesienie poziomu życia Polaków tak, by nie musieli wyjeżdżać z kraju dla zarobku. Mówił, że zależy mu na tym, „żeby ludzie z Polski nie wyjeżdżali, dlatego, że mają poczucie, że muszą wyjechać; żeby wyjeżdżali, bo są ciekawi świata, bo chcą zdobyć nowe doświadczenia”.

Andrzej Duda podkreślił, że udało się także Polsce doprowadzić do zniesienia obowiązku wizowego do USA dla naszych rodaków. Zaznaczył, że pomocna była tu „życzliwość prezydenta USA i obecnej administracji amerykańskiej”; podkreślał w tym kontekście swoje dobre relacje z Donaldem Trumpem.

Przede wszystkim jednak – przekonywał Andrzej Duda – poziom życia w Polsce poprawił się tak, że Polacy nie muszą łamać przepisów wizowych, bo nie jeżdżą do USA za pracą, tylko po to, by zwiedzać i odwiedzać tam bliskich.

„Cieszę się, że Polska staje się normalnym krajem, jest dla mnie wielką satysfakcja, że stało się to w czasie, gdy z państwa decyzji to właśnie ja pełniłem urząd prezydenta” – powiedział.

Podkreślił, że za czasów jego prezydentury wrosła wysokość najniższej i średniej płacy nie tylko w tzw. budżetówce, ale też w firmach prywatnych. Jak ocenił, świadczy to o ogólnej poprawie sytuacji w kraju. Mówił, że dzięki wpływom z uszczelnienia VAT możliwa jest modernizacja służb mundurowych i wojska, programy socjalne i przywracanie połączeń autobusowych, co – jak ocenił – przywraca podmiotowość mniejszym miejscowościom.

Poruszył też kwestię naprawy służby zdrowia; podkreślał, że powstała Narodowa Strategia Onkologiczna obejmującą edukację, profilaktykę, leczenie i rehabilitację. Podkreślał, że chce, by Polacy mogli stosować najnowocześniejsze metody leczenia. Mówił też o planowanym Funduszu Medycznym w wysokości 2,7 mld złotych, z którego środki mają być przeznaczone według niego przede wszystkim na leczenie onkologiczne dzieci oraz leczenie chorób rzadkich.

Podkreślił, że fundusz to dodatek do 104 mld, które będą wydane na ochronę zdrowia.

Jak mówił prezydent, fundusz ten ma na celu m.in. pokrywanie kosztów operacji wykonywanych poza Polską, na które rodzice chorych dzieci często muszą organizować zbiórki publiczne.

„Chcemy, żeby temu służył ten fundusz, że nie trzeba będzie organizować zbiórek, prosić o pieniądze, tylko będzie można do tego funduszu zaaplikować, a tam eksperci będą kwalifikować do tego, aby ta terapia była wdrażana” – tłumaczył prezydent Andrzej Duda.

Podkreślał, że to, że dzięki funduszowi możliwa będzie taka pomoc, jest bardzo ważne dla niego i jego żony.

„To była także wielka prośba do mnie i mojej żony, która prowadząc swoją codzienną działalność, która w większości sprowadza się do działalności charytatywnej spotkań z chorymi (…), często mi mówi: +ja bym chciała, by była jakaś możliwość wspierania, nie tylko tak, że my damy po cichu na jakąś publiczną zbiórkę+” – powiedział.

Wyraził nadzieję, że fundusz będzie „ratunkiem i radością dla polskich rodzin, które może do dzisiaj nie widziały dla siebie szansy” na pomoc.

Prezydent ponownie nawiązał też do sprawy walki z koronawirusem. Zapewnił, że rezerwy finansowe na ten cel są, a praca z tym związana jest realizowana na bieżąco. Apelował też do Polaków „o mycie rąk i zdrowy rozsądek”; zachęcał do tego, by zgłaszać na infolinii zaobserwowane objawy i by – jeśli ma się podejrzenie zarażenia – nie podróżować komunikacją miejską.

Podsumowując spotkanie, prezydent podkreślił, że chce, żeby Polska była dobrze reagującym i sprawnie funkcjonującym państwem.

„Chcę, żeby te dobre zmiany w Polsce były nadal realizowane. Dużo ich jeszcze potrzeba, bo te procesy w wielu przypadkach zostały dopiero rozpoczęte, do poziomu życia na Zachodzie jeszcze cały czas nam brakuje, a chcę, byśmy do niego doszli” – mówił. Wskazywał w kontekście tych zmian m.in. na naprawę wymiaru sprawiedliwości, którą trzeba dokończyć.

Żeby kontynuacja zmian była możliwa – przekonywał – „prezydentem musi być człowiek, który jest zwolennikiem takich właśnie zmian w Polsce, a nie taki, który opowiada, że jest, a potem okazuje się, że nie głosował +za+”.

Prezydent wyraził obawę, że „może przyjść taka sytuacja, że jeżeli prezydentem nie będzie osoba, która jest zdecydowana te zmiany realizować, to one mogą nie tylko zostać zatrzymane, ale też część może być kiedyś odebrana”.

https://twitter.com/AndrzejDuda2020/status/1236727470944063498

„Część tych świadczeń, które państwo otrzymaliście – niektóre z nich, czy może wszystkie – będą wycofane, odebrane pod byle pretekstem – a to +trudnej sytuacji finansowej państwa+, a to +że nie potrzeba, bo za bogaci dostają+” – mówił Andrzej Duda.

„Uważam, że te sprawy idą wszystkie w dobrym kierunku i to powinno być kontynuowane. I gwarantuję kontynuację tego, jeśli będę prezydentem RP na kolejną kadencję i że to, co jest, zostanie, że świadczenia, które państwo otrzymaliście, będą nadal” – zaznaczył.

Podczas prezydent podczas spotkania złożył też życzenia z okazji Dnia Kobiet; życzył im, by były szczęśliwe i realizowały swoje marzenia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl