fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Wizyta prezydenta w zakładach Polfy Tarchomin

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w czwartek zakłady Polfa Tarchomin pod Warszawą. Jak mówił, wierzy, że zakłady będą poważnym graczem na rynku światowym.

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem Polski, który odwiedził Polfę w jej prawie 200-letniej historii. Obecnie w państwowej fabryce, która wytwarza leki, funkcjonuje 30 linii produkcyjnych. Zakład został dokapitalizowany kwotą 200 mln złotych.

Władze chcą, aby Polfa była znaczącym podmiotem na arenie międzynarodowej.

– Wierzę w to, że w niedługim czasie Polfa będzie poważnym graczem nie tylko na rynku europejskim, ale także światowym, dzięki czemu Polska wróci do swojej tradycyjnej roli poważnego gracza w światowej farmacji, także jeżeli chodzi o realizację badań i celów rozwojowych w tym zakresie. Wierzę w to, że niedługo znajdziemy się znów w światowej awangardzie – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki zwrócił uwagę, że dla polskiego rządu Polfa Tarchomin jest perłą w koronie Skarbu Państwa.

Wiceszef resortu przypomniał, że Polfa jako jeden z zakładów zaczął produkować płyn do dezynfekcji potrzebny w czasie pandemii. A już wkrótce w zakładach będą wytwarzane nowe leki potrzebne w walce z rakiem.

– Jestem głęboko przekonany, że za 3 lata – na 200-lecie Polfy Tarchomin – będziemy dumni z nowej fabryki bardzo ważnych leków onkologicznych. (…) Dziękujemy pracownikom Polfy za to, że stanęli niezwykle odpowiedzialnie w trudnym dla Polski czasie. Patrząc na Polfę Tarchomin oraz inne spółki Skarbu Państwa, które tak mocno zaangażowały się w ochronę Polaków przed epidemią, możemy powiedzieć, że to kolejny dowód na to, że kapitał ma narodowość – wskazał Maciej Małecki.

Dziś Polfa Tarchomin produkuje leki w czterech podstawowych klasach terapeutycznych: antybiotyki i leki przeciwgruźlicze, insuliny ludzkie, leki psychotropowe i dermatologiczne.

 

RIRM

drukuj