fot. pixabay.com

Min. Rozwoju: 8,27 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

Ponad 8,27 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej – podało Ministerstwo Rozwoju. Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapewniła, że środki wypłacane w ramach tarczy się nie wyczerpują.

Firmy skorzystały m.in. z mikropożyczek. Dotychczas przyznano ich ponad 521,5 tys. Kwota wsparcia na ten cel wyniosła dotąd 2,6 mld złotych.

Na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznano natomiast 2,8 mld zł, a na świadczenia postojowe – blisko 6,5 mld złotych.

Przedsiębiorcy skorzystali też z dofinansowania wynagrodzeń pracowników oraz ze zwolnienia z obowiązku opłacenia składek ZUS za okres marzec – maj.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że jeśli do kwoty ponad 8 mld zł doliczymy jeszcze 19 mld zł pomocy pożyczkowej udzielonej w ramach tarczy finansowej, to ta pomoc jest olbrzymia.

– Środki się nie wyczerpują. Pracujemy dalej nad tym, aby je wypłacać, dopłacać do wynagrodzeń czy płacić firmom, które znajdują się w „postojowym”, aby pracownicy dostawali wynagrodzenie, a pracodawcy nie byli skłonni do tego, żeby ich zwalniać. Tarcza działa. Poprawiamy ją, ulepszamy, spotykamy się z przedsiębiorcami. W środę rozmawiałam z tymi, którzy w ubiegłym tygodniu protestowali w Warszawie. Spotykamy się, staramy się korygować ją tak, aby pomoc finansowa trafiła do wszystkich potrzebujących – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

Sejm kontynuuje prace nad tarczą antykryzysową 3.0., która stanowi ochronę przed ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa.

Zakłada ona m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu 900 milionami zł na dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców. Chodzi np. o zwiększenie inwestycji prowadzonych przez firmy. Tarcza 3.0 ma zacząć obowiązywać jeszcze w tym miesiącu.

 

RIRM

drukuj