Min. J. Emilewicz: Liczymy na pogłębiony dialog z KE ws. inwestycji możliwych do sfinansowania z pieniędzy UE

Liczymy na pogłębiony dialog z KE na temat potrzeb inwestycyjnych, możliwych do sfinansowania ze środków unijnych – powiedziała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz po piątkowym spotkaniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem.

Szefowa MPiT rozmawiała w piątek w Warszawie z wiceszefem KE o tzw. semestrze europejskim, czyli priorytetach gospodarczych UE.

Chodzi – jak poinformowało MPiT -o politykę inwestycyjną, w tym kwestię inwestowania w infrastrukturę niskoemisyjną i umiejętności, „pozwalające na swobodne odnajdywanie się w gospodarce opartej na innowacjach”.

„Chcemy wzmacniać kurs przeobrażania polskiej rzeczywistości gospodarczej w kierunku konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki. Przyjęliśmy proaktywne podejście do semestru europejskiego 2019, dlatego wspólnie z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju przeprowadzamy pogłębioną analizę potrzeb inwestycyjnych” – wskazała szefowa resortu.

„Liczymy na pogłębiony dialog z KE na temat potrzeb inwestycyjnych, możliwych do sfinansowania ze środków unijnych, a także wysokość budżetu polityki spójności. Obecnie zaproponowane cięcia utrudniają, szczególnie najsłabszym regionom Polski, doganianie najwyżej rozwiniętych obszarów UE” – dodała.

Jadwiga Emilewicz wyraziła zadowolenie, że podejście KE jest w pełni zgodne z priorytetami polityki gospodarczej tworzonej przez polski rząd.

„Spójność rządowych działań na rzecz rozwoju gospodarczego potwierdza także niedawno ogłoszona przez KE podwyższona prognoza wzrostu gospodarczego dla Polski” – powiedziała szefowa resortu.

Prace semestru europejskiego rozpoczęły się w tym tygodniu ogłoszeniem przez KE pakietu zarządzania gospodarczego, który ma zapewnić spójność polityk gospodarczych w Unii Europejskiej.

„Pakiet zawiera przede wszystkim roczną analizę wzrostu gospodarczego która wyznacza priorytety gospodarcze UE na najbliższy rok, co jest zarazem punktem odniesienia dla rozmów o kierunkach rozwoju polityk gospodarczych państw członkowskich” – przypomina MPiT.

Bieżący cykl semestru europejskie ma być w znacznej mierze powiązany z negocjacjami przyszłej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

Semestr europejski to mechanizm wspólnotowy służący koordynacji krajowych polityk gospodarczych. Składa się z etapu polegającego na przeprowadzeniu szczegółowej analizy wszystkich krajowych planów dot. budżetu, reform makroekonomicznych i strukturalnych. W drugim etapie semestru KE przedstawia rządom państw członkowskich UE rekomendacje w zakresie kierunków polityki gospodarczej na okres najbliższych 12-18 miesięcy.

Valdis Dombrovskis przyjechał do Warszawy, m.in. by omówić przyjęte przez KE priorytety gospodarcze zgodnie z którymi w 2019 r. przewiduje się „oparcie polityk gospodarczych na trzech filarach: pobudzaniu inwestycji, przeprowadzaniu reform strukturalnych, zapewnieniu odpowiedzialnych finansów publicznych” – poinformowało MPiT.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl