fot. tv trwam

J. M. Jackowski: UE kieruje działania przeciwko Polsce, ponieważ próbujemy prowadzić suwerenną politykę

Gremia przywódcze w UE kierują działania przeciwko Polsce, ponieważ próbujemy prowadzić suwerenną politykę – ocenił senator PiS-u Jan Maria Jackowski w rozmowie z Radiem Maryja. W ten sposób polityk odniósł się do decyzji Komisji Europejskiej o wszczęciu wobec Polski postępowania o naruszenie unijnego prawa.

Sprawa dotyczy „nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów”. Zdaniem Komisji, nie gwarantuje on niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Według komisarzy, system podważa niezawisłość polskich sędziów, nie oferując koniecznych gwarancji, by chronić ich przed kontrolą polityczną, zgodnie z wymogami TSUE.  Senator Jan Maria Jackowski uważa, że decyzja Komisji ma charakter polityczny.

Unia Europejska, a ściślej Komisja Europejska i gremia przywódcze w UE, postanowiły prowadzić działania przeciwko państwu polskiemu z bardzo prostej przyczyny – próbujmy prowadzić suwerenną politykę, a to się w Unii nie podoba. Stąd pod różnymi pretekstami, rzekomo naruszonej praworządności, rzekomo naruszonego prawa europejskiego, wszczynane są różnego rodzaju procedury. Trzeba również na to patrzeć w perspektywie zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego i w kontekście politycznym, aby wzmocnić opozycję w Polsce. Widać wyraźnie, że gremium kierowniczemu Unii zależy na tym, żeby opozycja osiągnęła jak najlepszy wynik – mówił Jan Maria Jackowski.

Do decyzji Komisji Europejskiej odniósł się również rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab. Ocenił on, że podważanie gwarancji niezawisłości sędziowskiej w Polsce jest bezzasadne. Polski rząd na udzielenie odpowiedzi KE ma dwa miesiące.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl