By Zygmunt Put Zetpe0202 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11853442

Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie spocznie dziś Stanisław Ludzia ps. Harnaś

Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie spocznie dziś Stanisław Ludzia ps. Harnaś, żołnierz podziemia antykomunistycznego – adiutant majora Józefa Kurasia „Ognia”. 

W południe w kościele Niepokalanego Poczęcia przy ul. Rakowickiej sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Następnie kondukt żałobny przejdzie na cmentarz.

Szczątki Stanisława Ludzi zostały odnalezione jesienią 2017 r. podczas prac poszukiwawczych prowadzonych na Cmentarzu Rakowickim. Żołnierz Niezłomny został rozstrzelany i pogrzebany w tym miejscu przez komunistów. W chwili śmierci miał 27 lat.

Historyk dr Jerzy Bukowski podkreśla, że Stanisław Ludzia oddał swoje życie w służbie niepodległości Rzeczypospolitej. Pogrzeb bohatera – jak dodaje – powinien nam przypominać o tych, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.

– Ten pogrzeb powinien być piękną patriotyczną manifestacją i powinien dać nam do myślenia o tych ludziach, którzy do ostatniej chwili służyli tej idei, dzięki której my dzisiaj możemy żyć w wolnym i niepodległym państwie – akcentuje dr Jerzy Bukowski.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się zgodnie z wojskowym ceremoniałem. Wezmą w niej udział: prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz siostry Żołnierza Niezłomnego.

Organizatorem uroczystości pogrzebowych są wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz krakowski oddział IPN.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl