fot. TT/PomocKosciolowi

Pierwszy ofiaromat na pomoc dla Syrii stanął w Krakowie

Na Dworcu Głównym w Krakowie stanął pierwszy w mieście ofiaromat, zbierający datki w ramach akcji „Chleb dla Syrii”. Pieniądze zostaną przekazane na pomoc ofiarom wojny, w tym na otwarcie 12 piekarni w regionach, gdzie działania zbrojne już się zakończyły.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1237365752472244229

„Ofiaromat na pewno będzie stał w czasie wielkiego postu, możliwe że potem także jeszcze przez kilka miesięcy” – powiedział Konrad Ciempka, dyrektor krakowskiego biura stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które organizuje kampanię.

Daromat nie przyjmuje gotówki, działa tylko na kartę płatniczą.

Dyrektor poinformował, że stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie chciałoby otworzyć 12 piekarni w różnych miastach Syrii, dzięki czemu powstałyby nowe miejsca pracy, a dostęp do chleba zyskałoby ok. pół miliona osób.

„Chcemy pomóc wracać ludziom do życia, które wcześniej odebrała im wojna, ale chcemy dawać wędkę, a nie rybę” – podkreślił Konrad Ciempka.

Pierwszy ofiaromat zbierający datki na pomoc dla Syrii stanął pod koniec lutego na Dworcu Głównym w Warszawie, kolejny, prawdopodobnie pod koniec marca lub na początku kwietnia, zostanie zamontowany na dworcu we Wrocławiu.

Dyrektor zwrócił uwagę, że oprócz realnej pomocy finansowej chodzi też o informowanie o sytuacji w Syrii i uwrażliwianie na krzywdę innych. Dworzec – to według niego – odpowiednie miejsce na realizację akcji „Chleb dla Syrii”, ponieważ codziennie przechodzi przez niego wiele osób – tylko przez krakowski dworzec rocznie przewija się 15 mln osób.

W Syrii – jak przekazało w środę biuro prasowe archidiecezji krakowskiej – 13 mln ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej. Syryjczycy potrzebują żywności, leków i odzieży. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie rocznie przeznacza ok. 9 mln euro na pomoc humanitarną w Syrii, z czego wkład samej Polski to 1,5mln euro.

W ubiegły piątek ks. abp Marek Jędraszewski na ręce ks. prof. Waldemara Cisło, dyrektora polskiej sekcji PKWP, przekazał symboliczny czek na kwotę 1 mln zł. To efekt zbiórki do puszek w archidiecezji krakowskiej, którą metropolita krakowski ogłosił po swojej wizycie solidarności w Syrii w grudnia ubiegłego roku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl