fot. flickr.com

USA/ Źródła dyplomatyczne: nie ma pośpiechu z wycofaniem się z Syrii

Zapowiedziany przez prezydenta Donalda Trumpa „proces wycofywania wojsk USA z Syrii nie został ujęty w żadne konkretne ramy czasowe – powiedział agencji Reutera przedstawiciel amerykańskiej dyplomacji. – Możliwe, że nasi wojskowi zostaną tam do pokonania ISIS”.

Decyzja prezydenta to sygnał oznaczający, że Stany Zjednoczone nie zamierzają przedłużać swej obecności wojskowej w Syrii bez końca, ale też, że nie ma pośpiechu z wycofaniem się z Syrii – powiedział agencji Reutera pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Departamentu Stanu.

„To będzie zresztą przeprowadzone w taki sposób, aby presja wywierana przez nas, naszych sojuszników i naszych partnerów na Państwo Islamskie (ISIS) ani na chwilę nie słabła; aby nie powstała próżnia, którą mogliby wykorzystać terroryści” – powiedział amerykański dyplomata.

Inni urzędnicy i dyplomaci, z którymi rozmawiała agencja Reutera, wskazywali, że wycofanie ok. 2 tys. kontyngentu amerykańskiego z Syrii zajmie z pewnością wiele miesięcy, co otwiera przed Amerykanami możliwość zadania silnych strat dżihadystom, którzy jeszcze niedawno kontrolowali olbrzymie terytoria w Syrii i w Iraku.

Deklaracja tego rodzaju, nawet, jeśli pochodzi z anonimowych źródeł, „jest silnym sygnałem, że siły wojskowe USA mogą pozostać w Syrii aż do całkowitego pokonania Państwa Islamskiego (ISIS)” – ocenił Reuters.

W komentarzu zaznaczono też, że sygnał tego rodzaju został wysłano przez Departament Stanu nieprzypadkowo. W przyszłym tygodniu sekretarz stanu, Mike Pompeo udaje się na Bliski Wschód i zależy mu na rozwianiu niejasności, jakie w regionie wywołała deklaracja prezydenta Donalda Trumpa o zakończeniu misji wojskowej w Syrii.

Bliskowschodnia podróż szefa amerykańskiej dyplomacji to zresztą część szerszej strategii – wskazuje Reuters.

Prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton uda się w najbliższych dniach do Izraela i Turcji, gdzie przeprowadzi rozmowy. W podróży towarzyszyć mu będzie przewodniczący kolegium szefów sztabów, co jest najwyższym stanowiskiem w hierarchii służbowej sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i James Jeffrey, specjalny wysłannik USA ds. uregulowania konfliktu w Syrii – zapowiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Krajowego, Garett Marquis.

19 grudnia prezydent USA Donald Trump nieoczekiwanie ogłosił na Twitterze wycofanie sił amerykańskich w liczbie około 2 tys. żołnierzy i amerykańskiego personelu z północno-wschodniej Syrii, gdzie oddziały Stanów Zjednoczonych walczyły z ISIS. Jego zdaniem tzw. Państwo Islamskie w Syrii zostało już pokonane.

Wpływowy amerykański senator Lindsey Graham, który wcześniej wskazywał na zagrożenia związane z tą decyzją, w niedzielę po spotkaniu z Trumpem zasugerował, że prezydent rozkazał, by wycofywanie sił USA z Syrii odbywało się wolniej.

Sam Trump napisał w czwartek na Twitterze, że decyzja o wycofaniu sił USA z Syrii nie jest zaskakująca. Uzasadniał to interesami Stanów Zjednoczonych.

„Zabiegam o to od lat, a sześć miesięcy temu, kiedy bardzo publicznie chciałem to zrobić, zgodziłem się pozostać dłużej. Rosja, Iran, Syria i inni są lokalnymi wrogami ISIS (Państwa Islamskiego – PAP). My wykonujemy tam, pracę. Czas na powrót do domu i odbudowę” – oświadczył prezydent.

We wcześniejszych tweetach Trump uzasadnił swoją decyzję o natychmiastowym wycofaniu ok. 2 tys. żołnierzy amerykańskich z Syrii „całkowitym zwycięstwem nad Państwem Islamskim”.

Ogłoszona w środę decyzja prezydenta wywołała krytyczne reakcje w Kongresie, w tym wśród ustawodawców z Partii Republikańskiej.

„Amerykańskie wyjście (z Syrii) w tym czasie byłoby wielką wygraną dla ISIS, Iranu, (prezydenta Syrii) Baszara el-Asada i Rosji” – ocenił Lindsey Graham. Dodał, że w takim przypadku „będzie trudniej o rekrutację przyszłych partnerów chcących walczyć z radykalnym islamem”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl