fot. PAP/Tomasz Waszczuk

PSP: w ciągu ostatniej doby strażacy na polskich granicach zmierzyli temperaturę u 21 tys. osób

W ciągu ostatniej doby strażacy dokonali pomiarów temperatury u prawie 21 tys. osób przekraczających polską granicę – poinformował w środę rzecznik prasowy KG PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski poinformował, że we wtorek 182 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej pracujących w 44 punktach kontrolnych dokonało pomiaru temperatury u prawie 21 tys. podróżnych, którzy przekroczyli granicę z Polską. Dodał, że strażacy pomagają w ten sposób służbom medycznym, straży granicznej, policji, ITD, KAS oraz wojsku, którzy są zaangażowani w działanie punktów kontrolnych.

Krzysztof Batorski zaznaczył, że w działania na granicy zaangażowani są strażacy z komend powiatowych, zaś pomiarów temperatury dokonują głównie strażacy, którzy są jednocześnie ratownikami medycznymi. Dodał, że mają oni do dyspozycji termometry, które zostały przekazane przez wojewodów , a także należące do PSP specjalne ubrania ochronne. Strażacy działają zarówno na granicy wewnętrznej jak i zewnętrznej.

Krzysztof Batorski dodał, że dodatkowo w pobliżu 41 szpitali straż pożarna ustawiła namioty, które w razie potrzeby posłużą jako mobilne izby przyjęć. Namiotami opiekuje się obecnie 150 strażaków.

We wtorek straż graniczna poinformowała, że na drogowych przejściach granicznych na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontrola sanitarna prowadzona jest wobec wszystkich osób i wszystkich pojazdów przekraczających granicę. Kontroli poddawani są także podróżni w pociągach.

Na granicy z Niemcami kontrola sanitarna prowadzona jest w dwóch lokalizacjach w Świnoujściu, a także w Lubieszynie, Kołbaskowie, Krajniku Dolnym, Osinowie Dolnym, Kostrzynie nad Odrą, Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach i Zgorzelcu.

Na granicy w Czechami kontrola sanitarna prowadzona jest w Gorzyczkach, a na granicy z Litwą – w Budzisku i Ogrodnikach. SG informowała również, że zgodnie z zaleceniem szefa MSWiA zostaną utworzone kolejne punkty na czeskiej i słowackiej granicy.

Kontroli sanitarnej poddawani są także podróżni na terenie baz promowych w Świnoujściu, Gdyni i Gdańsku. W działanie punktów kontrolnych zaangażowane są służby medyczne, straż graniczna, straż pożarna, policja, ITD, KAS oraz wojsko.

PAP

drukuj