fot. Monika Bilska

Europosłowie wystosowali list do instytucji UE w sprawie priorytetów w walce z koronawirusem

Europosłowie z czterech grup politycznych wystosowali list do instytucji UE w sprawie priorytetów w walce z koronawirusem. Pismo przekazano przewodniczącym KE, PE i Rady Europejskiej.

Europosłowie, który podpisali się pod listem, wskazują, że w wyniku pandemii COVID-19 mamy do czynienia z bezprecedensowym kryzysem w UE. W piśmie zaznaczono, że nad sytuacją próbują zapanować wszelkimi dostępnymi środkami państwa członkowskie, ale są to działania niewystarczające.

Europosłowie podkreślają, że pomóc musi też UE. Wśród koniecznych działań wymieniają zapewnienie wyposażenia ochronnego i medycznego, wparcie przedsiębiorstw czy utrzymanie płynności sektora finansowego.

Posłowie oczekują, że UE do wspierania państw członkowskich wykorzysta wszystkie istniejące instrumenty. Mowa tu też między innymi o zmniejszeniu unijnych ambicji regulacyjnych sprzed kryzysu – wskazuje europoseł PiS Beata Kempa.

– Musimy odłożyć pewne kwestie, jak na przykład zielony ład – bardzo kosztowne kwestie, które mogłyby teraz tak naprawdę tylko uderzyć w osłabione gospodarki krajów UE, szczególnie takich jak Polska i Węgry. Na pewno UE musi zastanowić się nad kwestią polityki wspierania państw UE w tych trudnych czasach. Moim zdaniem przyjdzie jej więc tę politykę zmienić – podkreśla.

Eurodeputowani wskazują, że nastał czas, w którym UE może udowodnić swoją wartość dodaną lub dowieść, że w obliczu prawdziwych problemów jest bezradna.

RIRM

drukuj