fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

M. Dworczyk: w ramach UE warto budować regionalne sojusze

Kraje Europy Środkowowschodniej, dotknięte przez kilkadziesiąt lat komunizmu, mają nieco inną perspektywę niż zachodnia Europa; mają podobne spojrzenie na problemy i zagrożenia, dlatego warto w ramach UE budować regionalne sojusze – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Dziś w ramach obchodów rozszerzenia UE z 2004 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, z inicjatywy premiera Matusza Morawieckiego, odbędzie się szczyt Together for Europe – High Level Summit. Na spotkaniu obecni mają być przedstawiciele państw, które od 2004 roku weszły do Unii. Szczyt rozpocznie się po godz. 10.00 od powitania premierów i przedstawicieli państw przez szefa polskiego rządu.

Michał Dworczyk był pytany w radiowej „Jedynce”, jaki jest cel tego szczytu. Szef KPRM podkreślił, że w spotkaniu udział weźmie dziewięciu premierów, wicepremierzy i przedstawiciele resortów spraw zagranicznych. Jak mówił, celem tego spotkania jest m.in. podsumowanie obecności w UE, podsumowanie działań na rzecz „scalenia” Europy – starej i nowej Unii, a także przygotowanie do szczytu w Rumunii, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Szef KPRM zaznaczył, że spotkania takie jak to w Warszawie „na pewno są asumptem do tego, żeby dyskutować, jak przyszła UE ma wyglądać, po to, żeby była sprawna, spójna, silna, po to, żeby liczyła się na arenie międzynarodowej”.

Michał Dworczyk zwrócił uwagę, że kraje Europy Środkowowschodniej, które zostały dotknięte przez kilkadziesiąt lat komunizmu, mają nieco inną perspektywę niż kraje Europy Zachodniej.

„Mamy podobne spojrzenie na problemy, zagrożenia, na bezpieczeństwo energetyczne, mamy podobne spojrzenie na wspólny rynek. Nie wszystkie kraje Europy Zachodniej mają podobną wrażliwości i warto w ramach tej silnej UE budować regionalne sojusze. Polska jako największy kraj spośród tych (krajów) Europy Środkowowschodniej w sposób naturalny buduje pewną płaszczyznę, pewne forum spotkania i dyskusji” – powiedział Michał Dworczyk.

Przekazał, że zostanie wypracowana deklaracja podsumowująca środowe spotkanie w Warszawie, która zaprezentuje punkt widzenia na sprawy europejskie, na przyszłość UE.

Michał Dworczyk zaznaczył, że nikt, „kto uczciwie analizuje sytuację w UE nie postawi tezy, że Polska nie angażuje się i nie ma wpływu na to, w jakim kierunku UE się rozwija”. W tym kontekście wymienił wpływ Polski na stanowisko wspólnoty ws. nielegalnej migracji.

1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej dołączyło dziesięć państw: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry. W roku 2007 roku do wspólnoty dołączyły Rumunia i Bułgaria, a w 2013 roku – Chorwacja.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl