fot. pixabay.com

Stanowisko rządu D. Tuska ws. przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej pozytywnie zaopiniowane przez sejmową komisję

Sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej pozytywnie zaopiniowała dziś stanowisko rządu Donalda Tuska w sprawie przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej. Były wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta, sprzeciwiał się forsowaniu tak ważnej dla naszej suwerenności decyzji i podkreślał, że Prokuratura Europejska to instytucja niewydolna.

Sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej zajęła się kwestią przystąpienia do Prokuratury Europejskiej po tym, jak zielone światło w tej sprawie dał rząd Donalda Tuska. Podczas debaty były wiceminister sprawiedliwości, poseł Sebastian Kaleta, ocenił, że decyzja o ewentualnym przystąpieniu jest daleko idąca, jeśli chodzi o przekazywanie uprawnień na rzecz UE.

– Polska, przystępując do Prokuratury Europejskiej, traci jurysdykcję nad sprawami, które do tej pory w wielu obszarach prowadziła polska prokuratura. Rada Ministrów przyjmuje sobie uchwałę, pan Bodnar wnioskuje, pan poseł przychodzi i mówi: „Przyjmijmy dzisiaj opinię”. Na podstawie tej opinii Rada Ministrów będzie chciała wpisać Polskę do Prokuratury Europejskiej i przekazać kompetencje. Ja mam daleko idące wątpliwości, czy taka procedura jest zgodna z Konstytucją RP – zauważył Sebastian Kaleta.

Polityk przywołał też m.in. raport Prokuratury Europejskiej, która „sama wskazuje, że jest instytucją niewydolną”. Poseł Sebastian Kaleta mówił też o sukcesach polskich śledczych w walce z mafiami VAT-owskimi.

– Polska ma własne bardzo dobre doświadczenia z mafiami VAT-owskimi, które sytuują Polskę bardzo wysoko, jeśli chodzi o wskaźniki zabezpieczeń, skazań, aktów oskarżenia i obniżenia luki VAT-owskiej. Jesteśmy tutaj liderami. W związku z propozycją wejścia Polski do tego instrumentu, to urzędnicy z Brukseli powinni negocjować z Polską, a tutaj jest propozycja bezwarunkowego przyjęcia Polski do tego instrumentu – podsumował były wiceszef resortu sprawiedliwości.

Prokuratura Europejska działa od czerwca 2022 roku. Podmiot prowadzi sprawy przestępstw związanych z nadużyciami finansowymi i poważnymi transgranicznymi oszustwami na podatku VAT.  Do tej pory do tego organu Unii Europejskiej przystąpiły 22 kraje Wspólnoty, a nie przystąpiło pięć – Szwecja, Węgry, Polska, Irlandia i Dania.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl