fot. PAP

Prezes PiS wzywa premiera do obrony polskiej wsi

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wezwał premiera Donalda Tuska, żeby zajął się sprawami polskiej wsi. Zaapelował o podjęcie działań przeciwdziałających możliwości wprowadzenia przez Rosję embarga na owoce i warzywa, a zwłaszcza jabłka. Szef PiS wysłał do premiera list w tej sprawie.

„Zadaniem pana premiera jest skłonienie Komisji Europejskiej do stanowczej akcji przeciwko jakimkolwiek ograniczeniom eksportu polskich jabłek, czy innych owoców, a także warzyw na rynek rosyjski” – napisał prezes PiS.

Jak podkreślił, nie wolno dopuścić do sytuacji, w której polscy sadownicy i eksporterzy jabłek byliby „bezpodstawnie dyskryminowani, podczas gdy inni eksporterzy z krajów Unii bez przeszkód eksportują swoje owoce i warzywa na rynek rosyjski”.

– Trzeba zacząć zajmować się sprawami polskiej wsi, bronić polskich interesów i bronić polskiej pozycji w UE. Przypomnę, że Polska jest wielkim producentem jabłek i jest największym na świecie eksporterem jabłek, a 60% tego eksportu idzie do Rosji. Jednocześnie to jest też kwestia naszej pozycji w UE, naszej pozycji, która jeśli będzie podważana, będzie coraz słabsza – podkreślił prezes Jarosław Kaczyński.

Według rosyjskich statystyk ogólna wartość eksportu owoców i warzyw z Polski do Rosji przewyższa rocznie 1 mld euro.

RIRM

drukuj