K. Szczerski: termin kolejnego spotkania prezydenta z prezes PiS niebawem

Termin kolejnego spotkania prezydenta z prezesem Prawa i Sprawiedliwości ws. reformy sądownictwa będzie ustalony w najbliższym czasie – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister podkreślił, że projektodawcą ustaw reformujących Krajową Radę Sądownictwa i Sąd Najwyższy jest prezydent, a większość parlamentarna wnosi do niej poprawki, dlatego „ich treść musi być uzgodniona przez większość parlamentarną z prezydentem jako wnioskodawcą”.

„Potrzebna jest spokojna i konsekwentna praca w tych kwestiach, w których większość proponuje zmiany w prezydenckich projektach. Tempo wprowadzenia reformy sadownictwa zależy więc dziś od stosunku większości parlamentarnej do projektów prezydenckich, które zostały złożone zgodnie z obietnicą prezydenta” – podkreślił.

Krzysztof Szczerski zapewnił, że prezydentowi zależy, aby projekty weszły w życie jak najszybciej, więc „jest otwarty na rozmowy i oczekuje na kolejne spotkanie”.

„Atmosfera rozmów jest znacznie lepsza niż wynikałoby to z komentarzy i wizji publicystycznych wypowiadanych przez rozmaite osoby, które w nich nie uczestniczą i nie mają żadnej wiedzy o ich przebiegu” – zaznaczył.

Według szefa gabinetu prezydenta, ustawy prezydenckie reformujące sądownictwo są gotowe do rozpoczęcia nad nimi prac parlamentarnych.

Jak zaznaczył Krzysztof Szczerski, czas włączenia ustaw prezydenckich do porządku obrad zależny jest od „uzgodnienia poprawek proponowanych przez większość parlamentarną”.

PAP/RIRM

drukuj