fot. PAP

Okrągły stół ws. wsparcia dla osób niepełnosprawnych

Dziś odbędzie się okrągły stół w sprawie wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Debatę pod hasłem „Jak wspierać osoby niepełnosprawne?” zaplanowano w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in. uczestnicy protestów opiekunów dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych, eksperci, organizacje pozarządowe, przedstawiciele klubów parlamentarnych i samorządowcy.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych domagają się konkretnych zmian – mówi Iwona Hartwich – mama niepełnosprawnego Kuby. Prezes stowarzyszenia „Mam Przyszłość” dodaje, że poruszą oni temat świadczenia pielęgnacyjnego, które w dotychczasowej formie – jak alarmują – nie jest dla nich żadnym zabezpieczeniem.

– Będziemy wnioskować o to, żeby po 20. latach sprawowanej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, świadczenie pielęgnacyjne dożywotnio przysługiwało rodzicowi. W przypadku śmierci dziecka przed upływem 20 lat sprawowania opieki proponujemy okres przejściowy. Jest wiele kwestii, które będziemy poruszać, m.in. uproszczona do minimum likwidacja barier architektonicznych, podwyższenie renty socjalnej. Poruszymy temat ubezwłasnowolnienia dziecka. Mamy propozycję dla ministra zdrowia, ministra pracy. Jedziemy z propozycjami do ministra edukacji. Mam nadzieję na merytoryczną rozmowę – powiedziała Iwona Hartwich.

Protestujący rodzice dzieci niepełnosprawnych wywalczyli podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego, które otrzymują jako jedyna grupa. Obecnie wynosi ono 820 zł; od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł – czyli do wartości prognozowanej na ten czas płacy minimalnej netto.

Bronisław Komorowski podpisał ustawę przywracającą wsparcie dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Na jej podstawie otrzymają oni 520 zł zasiłku.

RIRM

drukuj