fot. twitter.com/PolskiSenat

Dzisiaj odbędzie się posiedzenie Senatu

Na posiedzeniu zbiorą się dzisiaj senatorowie. Zajmą się ustawą o świadczeniu w wysokości pięciuset złotych dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

To kolejne świadczenie, które ma podnieść komfort życia najbardziej potrzebujących. Tym razem rząd wyciąga rękę do osób niepełnosprawnych, które od lat oczekiwały na tego typu pomoc.

– Osoby całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji, posiadające dochód mniejszy niż 1100 lub 1100 złotych, bezwzględnie to 500 plus dostaną. Jestem przekonana, że Senat poszerzy krąg tych osób i będziemy mówili o tym, że znacznie poprawimy los tych osób, które są osobami zapomnianymi – mówi minister rodziny pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

O świadczenie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Podczas procedowania ustawy w Sejmie przyjęto poprawkę opozycji. Chodzi o to, by do zapisanej w ustawie kwoty, nieprzekraczającej 1100 złotych z otrzymywanych świadczeń, nie był wliczany dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska zaproponowała natomiast, żeby świadczenie w kwocie pięciuset złotych przysługiwało tym dorosłym niepełnosprawnym, których świadczenia nie przekraczają łącznie 1600 złotych. Mimo przyznania świadczenia protest zapowiedziała Iwona Hartwich.

Iwona Hartwich od początku krytykowała program wsparcia dla niepełnosprawnych, nawet wówczas, gdy nie były znane jego szczegóły. Iwona Hartwich miała startować z list Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

 

Jak podkreśla minister rodziny pracy i polityki społecznej Bożena Borys Szopa, należy zrobić wszystko, by niepełnosprawni otrzymali należną im pomoc, a nie by stali się elementem gry politycznej.

– Granie politycznie tą grupa osób, która potrzebuje szczególnie naszego wsparcia, jest po prostu niegodne. Do tej pory żaden rząd nie pomyślał o tym, jak wesprzeć tę grupę. Premier Mateusz Morawiecki w maju zapowiedział ten program i mam nadzieję, że go sprawnie zrealizujemy – wskazuje.

A ta sprawna realizacja oznacza, że świadczenie może trafić do najbardziej potrzebujących już w październiku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj