fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w stolicy trwają uroczystości. We wtorek w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda odznaczył powstańców. To jeden z wielkich kamieni rzuconych na szaniec dla budowania niepodległej Polski – tak o Powstaniu Warszawskim mówił prezydent Andrzej Duda.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się we wtorek obchody upamiętniające heroiczną walkę Polaków.

– Dzisiaj nam, młodszym pokoleniom, a zwłaszcza tym najmłodszym urodzonym po 1989 roku pewnie dosyć trudno zrozumieć, jak Polska może nie być wolna, jak może nie być niepodległa? Przecież to, że jest, jest oczywiste. Tak, jest oczywiste i wierzę w to głęboko, że będzie, ale właśnie dzięki wam, żeście ją dla nas wywalczyli w czasie wojny i potem po wojnie, swoją pracą, swoim trudem, a przede wszystkim swoim świadectwem – mówił prezydent Andrzej Duda do uczestników powstania, których odznaczył. 

– Powstanie Warszawskie było wielkim aktem heroizmu, ale kiedy dzisiaj wręczałem Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, to mogłem tylko dziękować za tę właśnie niepodległość. Tę, którą dzisiaj mamy; tę, w której dzisiaj żyjemy. Także dzięki Powstaniu Warszawskiemu i jego bohaterom. To powstanie to był jeden z tych wielkich kamieni rzuconych na szaniec, budowania wolnej, niepodległej RP – podkreślił.

Powstańcy są wielkim autorytetem i bezcennym skarbem historii – dodał prezydent Polski.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zwrócił uwagę, że pamięć o bohaterstwie powstańców, o przywiązaniu do najważniejszych wartości, których bronili przed radykalnym złem, żyła przez dziesięciolecia.

– Ta pamięć była źródłem oporu i nadziei w trudnych czasach Polski Ludowej. Pamięć o Powstaniu Warszawskim stała się jednym ze źródeł wolnej Polski – powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

W obchodach uczestniczyło także ponad 1000 harcerzy i 400 wolontariuszy z całej Polski. To „oni należą do pokolenia, które patriotyzmu i szacunku do przeszłości uczyło się także w Muzeum Powstania Warszawskiego”.

Dlatego dzisiaj nie ma dla nich nic ważniejszego niż szansa spotkania z weteranami, powstańcami warszawskimi. Nie ma nic ważniejszego od możliwości porozmawiania z ludźmi, którzy całym swoim życiem służyli Polsce, walcząc w Powstaniu Warszawskim i pracując dla Polski – dodał Jan Ołdakowski.

Główne uroczystości związane z wybuchem Powstania Warszawskiego odbędą się 1 sierpnia. Natomiast dziś wieczorem na placu Krasińskich w Warszawie sprawowana będzie uroczysta Msza święta polowa i apel poległych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj