Senat: Dziś prace nad wnioskiem prezydenta o referendum konstytucyjne

Senat zajmie się dziś wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy ws. zorganizowania referendum konstytucyjnego. Początek debaty w tej sprawie o godz. 16.00.

Wniosek o przeprowadzenie referendum do Senatu wpłynął w piątek. Prezydent Andrzej Duda chce, aby głosowanie odbyło się w dniach 10-11 listopada.

Wśród 10 pytań referendalnych są te, które dotyczą systemu sprawowania władzy, ale też m.in. wpisania do konstytucji obecności w Unii Europejskiej i NATO.

Wszystko zależy teraz od senatorów PiS, którzy mają większość konieczną do zatwierdzenia referendum. We wtorek w tej sprawie ma się odbyć spotkanie ze ścisłym kierownictwem partii – mówi senator PiS Jan Maria Jackowski.

Wsłuchując się w wypowiedzi różnych ważnych polityków PiS, można sobie już wyrobić pogląd, jaka może być decyzja naszego środowiska. Mówiąc wprost, decyzja prezydenta, szczególnie data tego referendum, u nikogo z ważnych polityków PiS nie wzbudziła entuzjazmu. Tak samo liczba pytań, która została sformułowana, bardziej niestety przypomina ankietę niż typowe pytania referendalne, gdzie są max. 3 pytania. Wszystko to razem wskazuje, że ta decyzja może być nie po myśli – podkreślam, może być, ale tego nie wiem – prezydenta – zaznaczył Jan Maria Jackowski.

PiS przekonuje, że lepszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie referendum wraz z eurowyborami. Termin 10-11 listopada ma kolidować z wyborami samorządowymi i przysporzyć trudności formalnych.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj