fot. PAP/EPA

Prezydenci Polski i Węgier spotkają się na obchodach Czerwca ‘56

We wtorek w Poznaniu Prezydenci Polski i Węgier: Andrzej Duda i Janos Ader wezmą udział w obchodach 60. rocznicy Czerwca’56. Spotkanie będzie okazją do rozmowy na temat Brexitu – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Główne uroczystości obchodów 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 zaplanowano wieczorem; przewidziane są wystąpienia Andrzeja Dudy i Janosa Adera.

Minister Krzysztof Szczerski powiedział, że najbliższe spotkania dwustronne Andrzeja Dudy (m.in. z prezydentem Aderem) będą okazją do przedyskutowania w gronie przywódców państw Środkowej Europy tematu Brexitu. W połowie przyszłego tygodnia Andrzej Duda spotka się z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską i słowackim premierem Robertem Fico.

Pytany, czy tematem spotkań dwustronnych może być wspólna w regionie koncepcja reformy Unii Europejskiej, minister Szczerski odpowiedział, że obecnie odbywają się konsultacje międzypaństwowe, a dopiero po pierwszych opiniach Rady Europejskiej, która tematem Brexitu ma się zająć w środę, trzeba będzie wyciągać wnioski.

Polityk podkreślił, że w najbliższym czasie, m.in. w Warszawie podczas szczytu NATO, gdzie będą obecni przywódcy instytucji europejskich, będzie wiele okazji do dyskusji nt. przezwyciężenia kryzysu zaufania, czego rezultatem – jak powiedział Krzysztof Szczerski  – jest Brexit. „Projekt zrodzi się jako efekt tych rozmów” – dodał prezydencki minister.

We wtorek w Poznaniu Andrzej Duda powita prezydenta Węgier na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Po ok. 40 minutowym spotkaniu szefowie państw zwiedzą Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 r. Następnie prezydenci złożą wiązanki przy pomniku ofiar Katynia i Sybiru. Wezmą też udział w Mszy św. w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego.

60 lat temu, 28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów Cegielskiego – wówczas Zakładów im. Stalina – podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta.

W marcu tego roku w Budapeszcie polska para prezydencka wzięła udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Parlamenty obu krajów rok 2016 ustanowiły rokiem solidarności Polski i Węgier w związku z 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca i późniejszego o cztery miesiące węgierskiego powstania antykomunistycznego z 1956 roku.

PAP/RIRM

drukuj